LAJMI I FUNDIT:

Dua Lipa dhe Ed Sheeran po fitojnë miliona vetëm pasi këngët e tyre u lëshuan në sfond për punëtorët e depove

Dua Lipa dhe Ed Sheeran po fitojnë miliona vetëm pasi këngët e tyre u lëshuan në sfond për punëtorët e depove

Ed Sheeran dhe Dua Lipa kanë grumbulluar miliona nga pagesat e honorarëve për shkak të muzikës së tyre që luhet në sfond në ‘lokacionet industriale’, sipas një raporti financiar.

PRS for Music – organi i industrisë që mbledh dhe shpërndan honoraret – tha se kishte pasur një rritje rekord prej 113.8 për qind në të ardhurat nga muzika që lëshohet për punëtorët në magazina.

Muzika në sfond në ‘lokacionet industriale’ gjeneroi 18.1 milionë funte (21.5 milionë euro), ndërsa honoraret për muzikën live u ulën me 29 për qind, shkruan DailyMail.

Raporti financiar i PRS 2022 zbuloi se hitet më të lëshuara dhe të dëgjuara në depo në vitin 2021 ishin “Bad Habits” e artistit Ed Sheeran dhe “Levitating” e këngëtares Dua Lipa.

Ata u pasuan nga “Heat Waves” nga Glass Animals, “Body” nga Tion Wayne dhe Russ Millions.

Amazon punësoi 25,000 punëtorë britanikë vitin e kaluar si pjesë e një zbavitjeje globale të punësimit për të mbështetur një rritje të kërkesës gjatë pandemisë.

Më parë, organizata amerikane kishte njoftuar planet për të krijuar 10,000 role të reja me bazë në Mbretërinë e Bashkuar për vitin 2021.

Por Amazon e goditi këtë objektiv me më shumë se 70,000 njerëz që tani punojnë brenda ekipeve të saj të korporatës, R&D ose operacionet e shpërndarjes dhe depove në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Amazon ka investuar më shumë se 32 miliardë funte (38 miliardë euro) në Mbretërinë e Bashkuar që nga viti 2010 – me 1.6 miliard funte (1.9 miliard euro) që vijnë në formën e një rrjeti operacionesh dhe infrastrukturë të përmirësuar që nga viti 2019.

“Lëvizja nga rruga kryesore në biznesin online pati një ndikim të prekshëm në numrat tanë”, tha CEO i PRS for Music, Andrea C Martin.

“Hulumtimi ynë për përdorimin e muzikës në ambiente industriale zbuloi se 90 për qind ranë dakord se muzika ka fuqinë për të ndihmuar në motivimin e punonjësve”.

“Muzika ndihmoi shumë njerëz, duke përfshirë edhe mua, gjatë pandemisë”, shtoi ai. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Lojtarët e Zvicrës festuan fitoren me familjarët e tyre - të afërmit e Granit Xhakës në tribuna, spikat gruaja shqiptare e Renato Steffen

Lojtarët e Zvicrës festuan fitoren me familjarët e tyre - të afërmit e Granit Xhakës në tribuna, spikat gruaja shqiptare e Renato Steffen

Magazina
Pas pushimeve në Maldive, Diola Dosti dhe Erolld Belegu vizitojnë qytetin e bukur të Ulqinit

Pas pushimeve në Maldive, Diola Dosti dhe Erolld Belegu vizitojnë qytetin e bukur të Ulqinit

Magazina
Romeo Veshaj dhe Heidi Baci shijojnë pushimet në Spanjë

Romeo Veshaj dhe Heidi Baci shijojnë pushimet në Spanjë

Magazina
Miriam Cani bëri ndryshimin në flokët e saj, i menjëhershëm ishte reagimi i Albanit

Miriam Cani bëri ndryshimin në flokët e saj, i menjëhershëm ishte reagimi i Albanit

Magazina
Një moment mes William dhe Kate tërhoqi vëmendjen e publikut dhe zbuloi lidhjen e tyre

Një moment mes William dhe Kate tërhoqi vëmendjen e publikut dhe zbuloi lidhjen e tyre

Magazina
U paragjykuan për diferencën në moshë gjatë Big Brother, Ilnisa dhe Meritoni shijojnë lidhjen jashtë: Përgjithmonë

U paragjykuan për diferencën në moshë gjatë Big Brother, Ilnisa dhe Meritoni shijojnë lidhjen jashtë: Përgjithmonë

Magazina
Kalo në kategori