Driton Kuka ka shprehim zhgënjimin e tij me paraqitjet e lojtarëve të rinj në Lojërat Evropiane në Baku.

Trajneri i xhudos ka pohuar se deri më tani sportistët patën performancë të dobët duke përfshirë edhe Erza Muminoviqin, e cila pësoi humbje në xhiron e parë.

“Në Baku po mbahen EYOF ose Lojërat Evropiane për të rinj… Gara këto të sportistëve të rinj 14-18 vjeç. Deri sot performancë e dobët e krejt sportistëve në të gjitha sportet përfshi edhe Erzen që llogaritej favorite për medalje. Kjo është alarmante se garuesit e rinj s’po ndërtohen si duhet në Kosovë. Për tjerat sporte se di por për Erzen e edhe disa garues të ekipit tim saktësisht e di shkakun dhe arsyen e paraqitjes shumë të dobët! Sporti kulminant duhet jetë sportive 100 për qind përfshi këtu edhe daljet e shpeshtuara duke zvogëluar kështu fokusin për gara serioze! Përgjegjësi do kërkoj nga secili veç e veç,në ekipin tim!”, shkroi ai në Facebook.

Erza Muminoviq eliminohet në Lojërat Evropiane për të Rinj Erza Muminoviq eliminohet në Lojërat Evropiane për të Rinj

Më tej tha se në këto gara duhet të shkohet me përgjegjësi, e jo vetëm për shëtitje e fotografi.

“Prezentimi i shtetit kërkon përgjegjësi e jo të shkohet në gara për shëtitje e fotografi! Deri në fund të EYOF ka ende garues,të shpresojmë … Çdo federatë e trajner merrini përgjegjësitë e mos i bëni qejf vetes se kryhet gara e çdo send harrohet,këtu po i përfshij edhe njerëz në stafin e trajnerëve në ekipin tim e patjetër edhe unë dua të marr përgjegjësitë e mia. Foton e postova sa mos me mbet teksti i zbraztë”, shkroi më tej Kuka.

Fituesja e medaljes së bronztë për të rinj, Erza Mumonoviq është paraqitur në kryeqytetin azerbajxhanas të Bakus.

Xhudistja jonë nuk e pati ditën, pasi nuk arriti të kalojë garuesen nga Hungaria Anna Kriza, në raundin e parë të kategorisë deri në 48 kilogramë. /Telegrafi/