Ylli i Barcelonës, Jordi Alba ka mohuar pretendimet se largimi i Lionel Messit ishte për shkak se ai nuk pranoi të binte dakord për një ulje të pagës.

Me klubin me më shumë se një miliard euro borxh, ata nuk ishin në gjendje të regjistrojnë një kontratë dyvjeçare me të cilën argjentinasi ra dakord sepse nuk i plotësonte rregullat financiare të La Ligës.

Kishte zëra që qarkullonin se Barcelona kishte kërkuar nga disa nga lojtarët e saj të lartë për uljen e pagës në mënyrë që ata të mund të mbanin lojtarin e tyre më të madh ndonjëherë dhe se Alba e refuzoi kërkesën.

Image: PA

Sidoqoftë, ai hodhi poshtë çdo bisedë për të qenë e vërtetë në një intervistë pas fitores 4-2 ndaj Real Sociedad në Camp Nou të dielën.

Ai mendon se është fyer nga pjesë e mediave.

“Përveç të qenit më i miri ndonjëherë, Leo ishte ai që më kuptoi më mirë, kështu që imagjinoni përpjekjet që do të kisha bërë që ai të qëndronte”, u tha Alba gazetarëve, sipas Goal.

Image: PA

“Nuk është e vërtetë [që Messi u largua për shkak të një ulje të pagës nga ana e tij]. Gjërat e Messit ishin të ndara nga kapitenët, mes klubit dhe atij”.

“Unë nuk mund të kontrolloj gjithçka që është thënë, por kam qenë këtej pari. Asgjë nuk do të më befasojë. Nëse 10 nga 10 artikujt e lajmeve për Jordi Alban janë negative, është normale që njerëzit mendojnë keq”.

“Kur klubi flet me mua, unë jam i gatshëm. Unë jam nga këtu, duke kaluar gjithë jetën time në Barcelonë. Që angazhimi im vihet në dyshim më dhemb shumë. Meqenëse presidenti nuk ka folur konkretisht për këtë, unë mendoj se ai do të flasë dhe ai do të tregojë të vërtetën”.

Lionel Messi has scored 672 goals in 778 appearances since making his senior debut for Barcelona in 2003

Një ditë para fitores në Sociedad, Gerard Pique ra dakord për një ulje të konsiderueshme të pagës që lejoi regjistrimin e nënshkrimeve të reja si Memphis Depay, Eric Garcia dhe Rey Manaj.

Një Alba e frustruar gjithashtu konfirmoi: “Avokatët e mi kanë folur me klubin. Pique përfundoi së pari thjesht për shkak të kohës, por gatishmëria e të gjithë kapitenëve ishte gjithmonë ashtu siç duhej të ishte”, shtoi ai.

“Gënjeshtrat më bezdisin, më lodhin. Mund të duroj shumë, por vuaj për familjen time dhe gjërat që ata kanë për të dëgjuar”.

Të hënën, presidenti i Barcelonës, Joan Laporta tha se situata e klubit ishte shumë shqetësuese pasi ai zbuloi se borxhet janë rritur në 1.15 miliardë funte.

Ai fajësoi paraardhësin Josep Bartomeu dhe zbuloi se pagat përbëjnë 103 për qind të të ardhurave totale të Blaugranasëve. /Telegrafi/