LAJMI I FUNDIT:

Dramë në Londër: Me katër gola të shënuar e një karton të kuq, përfundon pa fitues derbi në mes Chelseat e Arsenalit

Dramë në Londër: Me katër gola të shënuar e një karton të kuq, përfundon pa fitues derbi në mes Chelseat e Arsenalit
Chelsea vs Arsenal (Foto: Mike Hewitt/Getty Images/Guliver)

Chelsea dhe Arsenali i kanë ndarë pikët në derbin që u zhvillua në javën e 24-të të Ligës Premier, pasi ndeshja përfundoi 2-2.

Reklama

The Gunners e filluan mjaftë keq takimin, pasi David Luiz bëri një ndërhyrje të palejueshme ndaj Tammy Abarahimit në zonën e rreptësisë në minutën e 26-të, për t’u ndëshkuar më pas me karton të kuq.

Gjyqtari i takimit akordoi penallti për The Blues, derisa në gol atë e konvertoi Jorginho në minutën e 28-të.

Chelsea vs Arsenal (Foto: Mike Hewitt/Getty Images/Guliver)

Pjesa e parë përfundoi me këtë gol të vetëm, derisa në të dytën u shënuan edhe tre të tjerë.

Shkodran Mustafi asistoi për Gabriel Martinellin (63’), që i barazoi shifrat në 1-1.

Chelsea vs Arsenal (Foto: Mike Hewitt/Getty Images/Guliver)

Por, Chelsea e riktheu më pas epërsinë në minutën e 84-të me golin e Cesar Azpilicuetas, që u shërbye mjaftë mirë nga Callum Hudson-Odoi.

Por, epërsia e tyre zgjati vetëm dy minuta, pasi Hector Bellerin pranoi një top nga Lucas Torreira, për ta mposhtur Arrizabalagan me një super-gol.

Chelsea vs Arsenal (Foto: Mike Hewitt/Getty Images/Guliver)

Ndeshja përfundoi me rezultatin 2-2 edhe pse të dy skuadrat tentuan ta fitonin derbin lokal.

Pas javës së 24-të, Chelsea është në pozitën e katërt me 40 pikë, ndërsa Arsenali gjendet në të dhjetin me 30.

Blutë në xhiron e 25-të do të kenë punë me Leicesterin, ndërsa Topçinjtë me Burnleyn. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
“Nuk i dua të argjendtat”, momenti epik kur Mourinho i dhuroi medaljen e tij një tifozi pas finales

“Nuk i dua të argjendtat”, momenti epik kur Mourinho i dhuroi medaljen e tij një tifozi pas finales

Liga e Evropës
Mourinho pas humbjes në finale: Gjyqtari dukej spanjoll, shkojmë në shtëpi të vdekur për shkak të një padrejtësie

Mourinho pas humbjes në finale: Gjyqtari dukej spanjoll, shkojmë në shtëpi të vdekur për shkak të një padrejtësie

Liga e Evropës
Mourinho i acaruar e priti me fyerje dhe sharje gjyqtarin në parkingun e autobusit

Mourinho i acaruar e priti me fyerje dhe sharje gjyqtarin në parkingun e autobusit

Liga e Evropës
Trajneri i Sevillas, Mendilibar pas triumfit: Morëm trofeun, na dhanë medaljet – por nuk e besoj akoma

Trajneri i Sevillas, Mendilibar pas triumfit: Morëm trofeun, na dhanë medaljet – por nuk e besoj akoma

Liga e Evropës
Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Premier League
Moggi: Pronarët e Juventusit mund të shesin klubin

Moggi: Pronarët e Juventusit mund të shesin klubin

Serie A
Kalo në kategori