LAJMI I FUNDIT:

Djali i ministrit izraelit është vrarë në Gaza

Djali i ministrit izraelit është vrarë në Gaza

Gal Meir Eisenkot, djali i ministrit të qeverisë izraelite Gadi Eisenkot, është vrarë në Gazën veriore, njoftuan të enjten Forcat Mbrojtëse të Izraelit.

“Gal Meir Eisenkot, 25 vjeç nga Herlizya, ushtar luftarak në Batalionin 699 të Brigadës 551-të komando rezervë, vdiq në betejë në Rripin verior të Gazës”, tha IDF në një deklaratë, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Babai i tij ishte shef i Shtabit të Përgjithshëm të IDF nga shkurti 2015 deri në janar 2018 dhe shërbeu në ushtri për katër dekada.

Ndërsa pas sulmeve të 7 tetorit, ai iu bashkua kabinetit të kohës së luftës si ministër pa portofol.

Ai është anëtar i Partisë së Unitetit Kombëtar të Benny Gantz dhe u zgjodh në Knesset në vitin 2022.

Gjithsej 88 ushtarë të IDF janë vrarë që nga 7 tetori në Gaza. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Evropa
Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Evropa
Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Evropa
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Amerika

"Ishin të gjitha shenjat se...": Ukraina po përgatitej për një luftë të plotë me Rusinë, pesë muaj para se të fillonte

Botë
Kalo në kategori