0Shares

Në fillim të gushtit, kënga latine “Despacito” e Luis Fonsit dhe Daddy Yankee u kurorëzua si videoja më të shikuar në historinë e YouTube me 3 miliardë shikime.

Shumë njerëz parashikuan se popullariteti i saj do të zbehet pas pranverës dhe suksesit të paparë të saj, shkruan Forbes, transmeton Telegrafi.

10 këngët më të ndjekura në Internet (Video) 10 këngët më të ndjekura në Internet (Video)

Të mërkurën, ajo vazhdoi në një tjetër rekord duke u bërë videoja e parë në YouTube e cila arrin ndonjëherë katër miliardë shikime. Dhe e ka bërë këtë me një ritëm të mahnitshëm, pa shenja të ngadalësimit.

“Despacito” është një këngë ‘reggaeton’ romantike me një apel global, sepse ky zhanër është një përzierje e hip-hop dhe ritmeve të Karaibeve.

Shumë prej atyre që nuk flasin theksin spanjoll, megjithatë ndiejnë disi tekstin e tij për pasionin e një mashkull ndaj një femre, që dëshirojnë një romancë sensuale dhe të ngadaltë (ose “të pavdekshme”).

Suksesi i këngës është i pashembullt. Shumë prej tyre kanë një marrëdhënie dashuri-urrejtjeje me të, sepse është kaq popullor saqë dëgjohet gjatë gjithë kohës dhe është aq tërheqëse sa është e vështirë ta nxjerrësh nga mendja.

“Depacito” ka 22 milionë pëlqime, dhe dy milionë jo pëlqime, një raport i rëndësishëm 1:10.

Grimerja shqiptare Lyra Kryeziu kujdeset për makijazhin e Luis Fonsit (Foto) Grimerja shqiptare Lyra Kryeziu kujdeset për makijazhin e Luis Fonsit (Foto)

Është aq tërheqëse sa që në prill Justin Bieber e dëgjoi atë në një klub nate në Kolumbi, dhe menjëherë nënshkroi marrëveshje për të bërë një ‘remix’ të kësaj kënge. Duke përfshirë videon e ‘remixit’ në YouTube, numërimi shkon deri në 4.5 miliardë.

Këngë shtjellon një romancë të ngadaltë, por pikëpamjet e saj në YouTube nuk kanë shenja për të shkuar ‘despacito’.

Taylor Swift mund ta rrëzojë nga froni “Despacito-n” në Billboard (Video) Taylor Swift mund ta rrëzojë nga froni “Despacito-n” në Billboard (Video)

Në fakt, pikëpamjet e fundit të “Despacito” grumbulloheshin në një mesatare prej 14.7 milionë shikime në ditë, të njëjta si për tre miliardët e parë.

Si një pikë referimi, kënga e Taylor Swift, “Look what you made me do”, është parë në një normë më të ulët prej 12.3 milion shikime në ditë që kur u postua në fund të gushtit, dhe radhitet menjëherë pas “Despacitos”. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)