LAJMI I FUNDIT:

De Bruyne zbulon se çfarë i duhet Man Cityt kundër Interit në finalen e Ligës së Kampionëve

De Bruyne zbulon se çfarë i duhet Man Cityt kundër Interit në finalen e Ligës së Kampionëve

Ylli i Manchester Cityt, Kevin De Bruyne beson se Interi ka një ‘identitet të qartë’, por kampionët e Ligës Premier duhet ‘të luajnë siç dinë’ dhe ‘të jenë të qetë’ në finalen e Ligës së Kampionëve.

Reklama

Finalja e Ligës së Kampionëve mes City dhe Interit është afër dhe superylli belg foli për La Gazzetta dello Sport në prag të takimit të së shtunës në Stamboll.

“Nuk mendoj se do të ndryshojmë diçka. Do të përpiqem të relaksohem dhe të përgatitem siç bëj para çdo ndeshjeje. Do të përpiqem të jem gati”, ka thënë fillimisht De Bruyne.

“Ne festuam titullin e Ligës Premier pas fitores kundër Chelseat, por pas finales së FA Cup, unë shkova direkt në shtëpi; gruaja ime ishte e zënë, kështu që unë kujdesesha për fëmijët dhe kalova disa ditë pushimi me familjen time”.

Finalja e Ligës së Kampionëve: Vendi, koha, të rejat, formacionet e mundshme, yjet që duhen ndjekur
Lexo po ashtu Finalja e Ligës së Kampionëve: Vendi, koha, të rejat, formacionet e mundshme, yjet që duhen ndjekur

Man City është favorit për të ngritur trofeun, por De Bruyne nuk i nënvlerëson Nerazzurrët.

“Nuk mund të arrish në finalen e Ligës së Kampionëve nëse nuk je një ekip i fortë. Interi ka fituar Kupën e Italisë dhe ka fituar pothuajse të gjitha ndeshjet e tyre në fund të sezonit. Ata kanë një identitet të qartë dhe një sistem të mirë përcaktuar. Askush nuk mendon se do të jetë e lehtë kundër Interit dhe është një finale, kështu që ne kemi të njëjtat shanse”.

“Duhet të shënojmë një gol më shumë dhe të mbrohemi më mirë se ata. Është gjithmonë e njëjta histori, për të qenë i sinqertë, mendoj se duhet të luajmë siç dimë”.

Aguero: Interi ka një nga sulmet më të mira në Evropë
Lexo po ashtu Aguero: Interi ka një nga sulmet më të mira në Evropë

De Bruyne do të ribashkohet me mikun dhe bashkëkombësin e tij Romelu Lukaku në Stamboll.

“Të them të drejtën, nuk kam folur me të për një kohë, që nga hera e fundit që luajtëm për Belgjikën. Të dy kemi qenë shumë të zënë. Romelu është një nga miqtë më të mirë që kam në futboll, jemi njohur që kur ishim 13-14 vjeç. Kjo është vetëm një lojë, por pas saj, ne do të jemi sërish miq dhe do të takohemi me kombëtaren javën e ardhshme”.

A do të konsiderohet Manchester City skuadra më e mirë në histori nëse fiton Ligën e Kampionëve?

“Nuk e di nëse jemi skuadra më e mirë ndonjëherë, por fitimi i Ligës së Kampionëve do na ndihmonte. E di që kompletimi i tripletës do ta ndihmonte ekipin, por rezultati i finales nuk do të ndryshojë rrugën time apo atë që ka bërë ky ekip ndër vite”.

“Ne përpiqemi të fitojmë çdo ndeshje pavarësisht kundërshtarit, e dimë se është një moment i rëndësishëm, por sa më shumë të jemi të relaksuar aq më shumë gjërat do të jenë të lehta”, përfundoi ylli belg.

Guardiola flet për përballjen finale me Interin: Në Stamboll për ta bërë ëndrrën realitet
Lexo po ashtu Guardiola flet për përballjen finale me Interin: Në Stamboll për ta bërë ëndrrën realitet

City humbi finalen e Ligës së Kampionëve në vitin 2021 kundër Chelseat, ndërsa Interi e ngriti trofeun tre herë. Hera e fundit ishte në sezonin 2009/10 nën drejtimin e José Mourinhos, kur Nerazzurrët përfunduan me tripletë.

Interi ka humbur dy finale, një në vitin 1967 kundër Celtic dhe një tjetër në 1972 kundër Ajaxit të Johan Cruijff. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Kriza e madhe që ka kapluar Unitedin, Eriksen zbulon se çfarë po ndodhë në dhomat e zhveshjes

Kriza e madhe që ka kapluar Unitedin, Eriksen zbulon se çfarë po ndodhë në dhomat e zhveshjes

Premier League
I vetmi që shkëlqeu te United, Hojlund godet rëndë bashkëlojtarët e tij

I vetmi që shkëlqeu te United, Hojlund godet rëndë bashkëlojtarët e tij

Premier League
Jo vetëm në mbrojtje, Pep Guardiola zbulon një pozitë tjetër se ku mund të shkëlqejë Josko Gvardiol

Jo vetëm në mbrojtje, Pep Guardiola zbulon një pozitë tjetër se ku mund të shkëlqejë Josko Gvardiol

Premier League
Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

La Liga
Jo vetëm asistim, Bellingham kishte rol vendimtar në golin e Vinicius ndaj Napolit

Jo vetëm asistim, Bellingham kishte rol vendimtar në golin e Vinicius ndaj Napolit

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori