LAJMI I FUNDIT:

Datat, oraret, stadiumet dhe gjithçka tjetër që duhet t’i dini për 64 ndeshjet e Kupës së Botës që zhvillohet në Katar

Datat, oraret, stadiumet dhe gjithçka tjetër që duhet t’i dini për 64 ndeshjet e Kupës së Botës që zhvillohet në Katar

Kupa e Botës 2022 në Katar tani po afrohet me shpejtësi, me edicionin e parë dimëror të turneut që fillon në nëntor. 

Reklama

Gjithsej 32 skuadra, fillimisht të ndara në tetë grupe me nga katër, do të garojnë për trofeun prestigjioz në një turne që së shpejti do të zgjerohet, me 48 skuadra që do të kualifikohen për edicionin e vitit 2026, i cili do të zhvillohet në Kanada, Meksikë dhe Shtetet e Bashkuara.

Franca është kampion në fuqi dhe shihet si njëra ndër favoritet, krahas Brazilit, pas triumfit në Rusi katër vite më parë.

Kupa e Botës në Katar, e cila do të zhvillohet nga 20 nëntori deri më 18 dhjetor, po afrohet me shpejtësi.

Dhe me Kupën e Botës që po afrohet nga dita në ditë, Sportsmail ju përcjell grupet, ndeshjet dhe orarin.

Grupet e Kupës së Botës

Siç u tha, tetë grupe me katër skuadra do të garojnë për një vend në fazën eliminatore.

Anglia e Gareth Southgate mori një grup të favorshëm, me Iranin dhe SHBA-në dy kombe që do të pritet të mposhtin me lehtësi, ndërsa Uellsi do të jetë gjithashtu i dobët ndaj Tre Luanëve.

Tre Luanët së shpejti do të përballen me një konkurrencë të ashpër me kusht që të kalojë grupin, megjithatë në fazën e eliminimit direkt mund të kenë punë me Senegalin, Francën dhe Belgjikën.

Grupi E konsiderohet ‘Grupi i Vdekjes’ në turneun e këtij dimri, me Spanjën dhe Gjermaninë të tërhequr në një kuartet tërheqës.

Mbajtësit Franca po bëjnë oferta për triumfe të njëpasnjëshme pasi fitoi katër vjet më parë në Rusi

Grupi A: Katar, Ekuador, Senegal, Holandë,

Grupi B: Angli, Iran, ShBA, Uells,

Grupi C: Argjentina, Arabia Saudite, Meksika, Polonia,

Grupi D: Francë, Australi, Danimarkë, Tunizi,

Grupi E: Spanjë, Kosta Rika, Gjermani, Japoni,

Grupi F: Belgjikë, Kanada, Marok, Kroaci,

Grupi G: Brazil, Serbi, Zvicër, Kamerun,

Grupi H: Portugali, Gana, Uruguai, Koreja e Jugut,

Anglia e Gareth Southgate u tërhoq në një grup favorizues krahas Iranit, SHBA-së dhe Uellsit

Vendet e organizimit

64 ndeshjet në Kupën e Botës të këtij dimri do të ndahen në vetëm tetë vende – më të paktat që nga Kupa e Botës 1978 me 16 ekipe në Argjentinë.

Ndërsa ju mund të mendoni se kjo mund të jetë një dhimbje koke logjistike për tifozët e pranishëm, të tetë stadiumet janë të vendosura brenda një rrezeje prej 33 kilometrash nga qendra e Dohas, me një sistem metroje dhe tramvaji që ofrojnë transport të shpejtë për secilin.

Edhe pse turneu është zhvendosur në dimër për të kompensuar nxehtësinë e madhe të Katarit, çdo vend do të jetë i pajisur me sisteme ftohjeje, madje disa do të kenë ajër të kondicionuar në natyrë.

Stadiumi Lusail do të jetë vendi ku do të zhvillohet turneu, duke pritur ndeshjen hapëse, finalen dhe një numër ndeshjesh kyçe përgjatë gjithë kohës.

Stadiumi u hap vetëm këtë vit, dhe në fund të turneut shumica e vendeve do të hiqen dhe do t’u dhurohen vendeve në zhvillim.

Stadiumi Lusail është vendi i shfaqjes që do të presë ndeshjet hapëse dhe finalen

Më poshtë është lista plotë e stadiumeve:

Stadiumi Lusail

Stadiumi Al Janoub

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi Ahmad Bin Ali

Stadiumi i Qytetit të Arsimit

Stadiumi Al Thumama

Stadiumi 974

Stadiumi Ndërkombëtar Khalifa

Stadiumi me 80,000 vende u hap vetëm në fillim të këtij viti, i cili ishte shumë prapa planit

Orari i plotë i ndeshjeve:

Të dielën 20 nëntor

Grupi A: Katar – Ekuador (Stadiumi Al Bayt) në orën 17:00

E hënë 21 nëntor

Grupi B: Anglia kundër Iranit (Stadiumi Ndërkombëtar Khalifa) në orën 14:00

Grupi A: Senegal – Holandë (Stadiumi Al Thumama) në orën 17:00

Grupi B: SHBA vs Uells (Stadiumi Ahmed bin Ali) në orën 20:00

E martë 22 nëntor

Grupi C: Argjentina vs Arabia Saudite (Stadiumi Lusail Iconic) në orën 11:00

Grupi D: Danimarka vs Tunizia (Education City Stadium) në orën 14:00

Grupi C: Meksikë vs Poloni (Stadiumi 974) në orën 17:00

Grupi D: Francë vs Australi (Stadiumi Al Janoub) në orën 20:00 në

E mërkurë 23 nëntor

Grupi F: Maroku – Kroacia (Stadiumi Al Bayt) në orën 11:00

Grupi E: Gjermani – Japoni (Stadiumi Ndërkombëtar Khalifa) në orën 14:00

Grupi E: Spanja vs Kosta Rika (Stadiumi Al Thumama) në orën 17:00

Grupi F: Belgjikë – Kanada (Stadiumi Ahmed bin Ali) në orën 20:00

E enjte 24 nëntor

Grupi G: Zvicra vs Kamerun (Stadiumi Al Janoub) në orën 11:00

Grupi H: Uruguay vs Korea e Jugut (Education City Stadium) në orën 14:00

Grupi H: Portugalia vs Gana (Stadiumi 974) në orën 17:00

Grupi G: Brazil – Serbi (Stadiumi Lusail Iconic), në orën 20:00

E premte 25 nëntor

Grupi B: Uells vs Iran (Stadiumi Ahmed bin Ali) në orën 11:00 në

Grupi A: Katar vs Senegal (Stadiumi Al Thumama) në orën 14:00 në

Grupi A: Holanda vs Ekuador (Stadiumi Ndërkombëtar Khalifa) në orën 17:00

Grupi B: Anglia – SHBA (Stadiumi Al Bayt) në orën 20:00

E shtune 26 nëntor

Grupi C: Tunizia vs Australi (Stadiumi Al Janoub) në orën 11:00

Grupi C: Polonia vs Arabia Saudite (Education City Stadium) në orën 14:00

Grupi D: Francë vs Danimarkë (Stadiumi 974) në orën 17:00

Grupi C: Argjentina vs Meksika (Stadiumi Lusail Iconic) në orën 20:00

Të dielën 27 nëntor

Grupi E: Japonia vs Kosta Rika (Stadiumi Ahmed bin Ali) në orën 11:00

Grupi F: Belgjikë – Marok (Stadiumi Al Thumama) në orën 14:00

Grupi F: Kroacia vs Kanada (Stadiumi Ndërkombëtar Khalifa) në orën 17:00

Grupi E: Spanjë – Gjermani (Stadiumi Al Bayt) në orën 20:00

E hënë 28 nëntor

Grupi G: Kamerun – Serbi (Stadiumi Al Janoub) në orën 11:00

Grupi G: Koreja e Jugut vs Gana (Education City Stadium) në orën 14:00

Grupi H: Brazil – Zvicër (Stadiumi 974) në orën 17:00

Grupi H: Portugalia vs Uruguai (Stadiumi Lusail Iconic) në orën 20:00

E martë 29 nëntor

Grupi A: Holandë – Katar (Stadiumi Al Bayt) në orën 16:00

Grupi A: Ekuador vs Senegal (Stadiumi Ndërkombëtar Khalifa) në orën 16:00

Grupi B: Uells vs Angli (Stadiumi Ahmed bin Ali) në orën 20:00

Grupi B: Iran – SHBA (Stadiumi Al Thumama) në orën 20:00

E mërkurë 30 nëntor

Grupi D: Australia vs Danimarkë (Stadiumi Al Janoub) në orën 16:00

Grupi D: Tunizia vs Franca (Education City Stadium) në orën 16:00

Grupi C: Polonia kundër Argjentinës (Stadiumi 974) në orën 20:00

Grupi C: Arabia Saudite vs Meksika (Stadiumi Lusail Iconic) në orën 20:00

E enjte 1 dhjetor

Grupi F: Kroaci – Belgjikë (Stadiumi Ahmed bin Ali) në orën 16:00

Grupi F: Kanada vs Marok (Stadiumi Al Thumama) në orën 16:00)

Grupi E: Kosta Rika vs Gjermani (Stadiumi Al Bayt) në orën 20:00

Grupi E: Japonia kundër Spanjës (Stadiumi Ndërkombëtar Khalifa) në orën 20:00

E premte, 2 dhjetor

Grupi G: Koreja e Jugut vs Portugalia (Education City Stadium) në orën 16:00

Grupi G: Gana vs Uruguay (Stadiumi Al Janoub) në orën 16:00

Grupi H: Serbia vs Zvicra (Stadiumi 974) në orën 20:00

Grupi H: Kamerun vs Brazil (Stadiumi Icon Lusail) në orën 20:00

*Ndeshjet me eliminim direkt nuk janë shpallur ende

Raundi i 16-të

E shtune 3 dhjetor

Fituesit e grupit A vs nënkampionët e grupit B (Stadiumi Ndërkombëtar Khalifa) në orën 16:00 (ndeshja 49)

Fituesit e Grupit C kundër Nënkampionëve të Grupit D (Stadiumi Ahmed bin Ali në orën 20:00 (ndeshja 50)

E diela 4 dhjetor

Fituesit e grupit D kundër nënkampionëve të grupit C (Stadiumi Al Thumama) në orën 16:00 (ndeshja 51)

Fituesit e Grupit B kundër Nënkampionëve të Grupit A (Stadiumi Al Bayt) në orën 20:00 (ndeshja 52)

E hënë 5 dhjetor

Fituesit e Grupit E vs nënkampionët e Grupit F (Stadiumi Al Janoub) në orën 16:00 (ndeshja 53)

Fituesit e grupit G vs nënkampionët e grupit H (Stadiumi 974) në orën 20:00 (ndeshja 54)

E marte 6 dhjetor

Fituesit e Grupit F kundër Nënkampionëve të Grupit E (Stadiumi i Qytetit të Arsimit) në orën 16:00 (ndeshja 55)

Fituesit e grupit H vs nënkampionët e grupit G (Stadiumi Lusail Iconic) në orën 20:00 (ndeshja 56)

Çerekfinalet

E premte 9 dhjetor

Fituesit e lojës 53 vs Fituesit e lojës 54 (Education City Stadium) në orën 16:00 (ndeshja 58)

Fituesit e lojës 49 vs Fituesit e lojës 50 (Stadiumi Lusail Iconic) në orën 20:00 (ndeshja 57)

E shtune 10 dhjetor

Fituesit e lojës 55 vs Fituesit e lojës 56 (Stadiumi Al Thumama) në orën 16:00 (ndeshja 60)

Fituesit e lojës 51 vs Fituesit e lojës 52 (Stadiumi Al Bayt) në orën 20:00 (ndeshja 59)

Gjysmëfinalet

E marte 13 dhjetor

Fituesit e lojës 57 vs Fituesit e lojës 58 (Stadiumi Lusail Iconic) në orën 20:00

E mërkurë 14 dhjetor

Fituesit e lojës 59 vs Fituesit e lojës 60 (Stadiumi Al Bayt) në orën 20:00

E shtune 17 dhjetor

Play-off për vendin e tretë (Stadiumi Ndërkombëtar Khalifa) në orën 16:00

Final

E diel 18 dhjetor

Finalja e Kupës së Botës (Stadiumi Lusail Iconic) në orën 16:00. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Premier League
Messi tregon se si e mendon të ardhmen, punën që synon ta bëjë pas pensionimit

Messi tregon se si e mendon të ardhmen, punën që synon ta bëjë pas pensionimit

Ndërkombëtare
Man Utd i gatshëm të shesë Sanchon për një çmim të lirë

Man Utd i gatshëm të shesë Sanchon për një çmim të lirë

Premier League
Kryetari i Gjilanit poston foto të një stadiumi modern dhe ironizon me projektin e Suharekës për stadiumin e ri

Kryetari i Gjilanit poston foto të një stadiumi modern dhe ironizon me projektin e Suharekës për stadiumin e ri

Kosovë
Talenti nën pronësi të Barcelonës, Vitor Roque pëson lëndim të rëndë në Brazil - largohet me barelë

Talenti nën pronësi të Barcelonës, Vitor Roque pëson lëndim të rëndë në Brazil - largohet me barelë

Ndërkombëtare
Messi tregon keqardhjen që kishte te PSG pasi fitoi Kupën e Botës: Isha i vetmi lojtar i Argjentinës që nuk u nderua në klubin e tij

Messi tregon keqardhjen që kishte te PSG pasi fitoi Kupën e Botës: Isha i vetmi lojtar i Argjentinës që nuk u nderua në klubin e tij

Përfaqësueset
Kalo në kategori