Philippe Coutinho tashmë është lojtar i Barcelonës, por për debutimin e tij duhet pritur ende.

Pas testeve mjekësore është mësuar se braziliani nuk mund të luajë së paku edhe tri javë.

Coutinho duke përshëndetur tifozët e pranishëm në Camp Nou gjatë prezantimit të tij (Getty Images)

25-vjeçari nuk mund të luajë këtë sezon në Ligën e Kampionëve pasi është paraqitur paraprakisht për Liverpoolin në garën më të madhe për klube.

Me 160 milionë euro anësori është blerja më e shtrenjtë në histori të futbollit, kjo pas Neymari që u ble nga PSG prej klubi katalunas për 222 milionë euro.

Suarez shkoi aq larg sa i bleu shtëpi Coutinhos pa e ditur që transferimi i tij te Barça do të ndodhte Suarez shkoi aq larg sa i bleu shtëpi Coutinhos pa e ditur që transferimi i tij te Barça do të ndodhte

Mungesa e tij nuk është shqetësim i madh pasi lojtari ka nënshkruar kontratë për pesë vite e gjysmë dhe do ketë mjaft mundësi dhe hapësirë për të treguar vetën.

Vlen të theksohet se Barcelona i ka vendosur atij klauzolë prej 400 milionë eurosh.

Ndërsa, datë apo ndeshje për debutimin e tij ende nuk është dhënë në media. /Telegrafi/