Kishte një kthesë interesante të fatit, të dy talenteve të ndritura CONCACAF, të Cristian Pulisic dhe Alphonso Davies, që mund të kishin përfunduar te Manchester United, pasi klubi kishte interesim serioze disa vite më parë.

Të dy Pulisic dhe Davies u zbuluan nga Jorge Alvial kur lojtarët po bënin ndeshjet e tyre të para në futbollin profesional, përpara se të kapeshin nga Borussia Dortmund dhe Vancouver Ëhitecaps, respektivisht.

Pulisic i Chelseat kaloi një kohë të rinisë së tij në Britani të Madhe duke u provuar në akademi të ndryshme përpara se të nënshkruante për Borussia Dortmundin në 2015. Amerikani i ri qëndroi në Chelsean së bashku me Mason Mount, ndërkohë që ishte gjithashtu në radarin e Manchester United.

E njëjta gjë vlen edhe për Alphonso Davies, të cilin Alvial e kishte skautuar për Manchester United përpara se të nënshkruante për Vancouver Whitecaps në 2016.

Që kur u bënë profesionistë, Pulisic dhe Davies kanë fituar Ligën e Kampionëve, ndërsa Manchester United nuk i është afruar që nga triumfi i tyre i fundit në 2008.

Nëse Manchester United do t’i kishte marrë parasysh fjalët e skuatit për dy talentet kur Alvial i zbuloi ata, nuk dihet se si do të kishte përfunduar karriera e tyre.

Megjithatë, nëse ata do të kishin vazhduar trajektoren e tyre aktuale, atëherë mundësia që të dy të rreshtohen në një krah me Cristiano Ronaldon është e madhe.

Në vend të kësaj, Chelsea dhe Bayern Munich po i shijojnë sukseset me dy lojtarët në formacion. /Telegrafi/