Chelsea siguron zyrtarisht qëndrimin në Ligën Premier me fitoren ndaj Bournemouthit

Chelsea e ka siguruar zyrtarisht qëndrimin në Ligën Premier, pasi triumfoi 3-1 në udhëtim te Bournemouthi në javën e 35-të.

Pas vetëm nëntë minutash lojë, Blutë kaluan në epërsi me anë të Conor Gallagher, që u asistua prej N’Golo Kante.

Por, Bournemouthi i barazoi shifrat në 1-1 me golin e Vinas (21’), me asistimin e Christie.

Me këto dy gola përfundoi edhe pjesa e parë, derisa në të dytën u shënua edhe dy të tjerë.

Në minutën e 82-të, Benoit Badiashile pranoi një asistim perfekt nga Hakim Ziyech, për të rikthyer epërsinë, tani për rezultatin 2-1.

Në minutën e 86-të, Joao Felix realizoi për 3-1, për t’i siguruar Chelsat tri pikë.

Me këtë fitore, Chelsea është rikthyer në vendin e 11-të me 42 pikë, duke siguruar kështu qëndrimin në Ligën Premier, ndërsa në xhiron e 36-të takohet me Nottingham Forestin. /Telegrafi/

Zbulohet favoriti i ri për të fituar Topin e Artë 2024: Haaland mbetet mbrapa në garë

Leicester City fiton rikthimin në Ligën Premier pa e zhvilluar ndeshjen

Juventusi mëson çmimin që duhet të paguajë për transferimin e Edon Zhegrovës

Mjafton goli i Guler, Real Madridi arkëton tri pikë në udhëtim tek Real Sociedadi

Mësohet shuma e parave që Ten Hag do të ketë në dispozicion për blerje gjatë verës