Chelsea mposht Bournemouthin dhe kualifikohet në gjysmëfinale të Kupës EFL

Eden Hazard dhe Emerson (Foto: Christopher Lee/Getty Images/Guliver)

Skuadra e Chelseat e ka siguruar pjesëmarrjen në gjysmëfinale të Kupës EFL (Carabao Cup) pas fitores prej 1-0 kundër Bournemouthit në Satmfrod Bridge.

Ross Barkley pati shansin më të mirë në minutat e para të ndeshjes, por portieri Artur Boruc ishte në vend.

Pas një rasti të Callum Wilson për mysafirët, Willian e testoi përsëri portierin vizitor që bëri një tjetër pritje të mirë. Në ndërkohë, edhe Kepa Arrizabalaga bëri një pritje të mirë në tentimin e Lys Mousset.

Ruben Loftus-Cheek e goditi shtyllën (Foto: Christopher Lee/Getty Images/Guliver)

Në gjysmën e dytë, Ruben Loftus-Cheek e goditi shtyllën, ndërsa nga ana tjetër një mundësi të mirë nuk e shfrytëzoi Ryan Fraser.

Rezultatin e zhbllokoi Eden Hazard (84′), i cili pas një aksioni të Bluve, erdhi nga prapa dhe e dërgoi topin në rrjetë.

Në këtë mënyrë, Chelsea është kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës EFL, ku e pret shortin për kundërshtarin e radhës.

Manchester City, Tottenham Hotspur dhe Burton Albion janë gjysmëfinalistët tjerë. /Telegrafi/