Chelsea dhe Sevilla kalojnë në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve

Chelsea ka kaluar në fazën e eliminimit direkt në Ligën e Kampionëve, pas fitores 2-1 në udhëtim te Rennes.

The Blues e filluan mjaftë mirë takimin dhe nga minuta e parë e kishin nën pronësi topin.

Ishte minuta e 22-të, kur Mason Mount dhuroi një asistim perfekt për Callum Hudson-Odoin që e mposhti me lehtësi portierin kundërshtar.

Por, Rennes më pas filloi të këndellej, dhe krijoi disa shanse të rrezikshme.

Po mos të ishte intervenimi i mrekullueshëm i Eduard Mendyt dhe Thiago Silvas, Chelsea do të pranonte gola, shkaku i gabimeve nga Ben Chilwell.

Në pjesën e dytë, skuadra londineze tentoi të shënonte edhe golin e dytë, të cilin e arriti me shumë vështirësi.

Shanset ideale për gol për Chelsean i kishin Timor Werner që shënoi gol në minutën e 47-të, mirëpo u anulua për pozitë jashtë loje.

Rennes më pas rrezikoi me anë të Guirassy që arriti të mposhte ish-bashkelojtarin e tij Mendyn, në minutën e 85-të, duke i marrë keshtu bluve një pikë të artë

Mysafirët u këndellen nga ky gol dhe kërkuan më shumë duke arritur të rikthenin epërsinë me anë të Olivier Giroud që shënoi në minutën e 90+1.

Chelsea është lider i Grupit E me dhjetë pikë, aq sa ka edhe Sevilla që po ashtu mposhti Krasnodarin me rezulat 2-1 që së bashku me Rennes kanë nga një sosh. /Telegrafi/

Capello zgjedh katër gjeni të futbollit, nuk e përfshin Ronaldon

Fiton 300 mijë euro në javë dhe është titullar, ylli i Cityt merr vendimin përfundimtar për t'u larguar në verë

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

Bayerni shokon të gjithë me trajnerin i cili do ta drejtojë ekipin sezonin e ardhshëm

Po ndiqet nga tre top klube evropiane, ylli i Realit po refuzon kontratën e re dhe dëshiron largimin nga Los Blancos