LAJMI I FUNDIT:

Çfarë duhet të ndodhë që Anglia të marrë vendin e pestë në Ligën e Kampionëve pas humbjeve të Man Cityt dhe Arsenalit

Çfarë duhet të ndodhë që Anglia të marrë vendin e pestë në Ligën e Kampionëve pas humbjeve të Man Cityt dhe Arsenalit

Eliminimi i Arsenalit dhe Manchester Cityt nga Liga e Kampionëve do të thotë se klubet angleze përballen me një betejë të vështirë për të fituar një vend shtesë kualifikimi për sezonin e ardhshëm 2024/25.

Si pjesë e formatit të ri të Ligës së Kampionëve, UEFA po zgjeron numrin e skuadrave të përfshira në këtë garë nga 32 në 36 ekipe.


Dy nga këto vende shtesë do t’u jepen kombeve me renditjen më të lartë të koeficientit të UEFA-s, e cila bazohet në performancat në garat evropiane këtë sezon.

Duke shkuar në raundin aktual të ndeshjeve, Italia mbajti një epërsi të rehatshme në krye të renditjes, me një hendek të vogël midis Gjermanisë së vendit të dytë dhe Anglisë së vendit të tretë.

Gjermania mund të ketë gjashtë klube në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm
Lexo po ashtu Gjermania mund të ketë gjashtë klube në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm

Në fillim të javës, tre skuadra gjermane – Bayern Munich, Borussia Dortmund dhe Bayer Leverkusen – mbetën në Evropë, ndërsa Anglia kishte pesë skuadra – Arsenal, Manchester City, Liverpool, West Ham dhe Aston Villa – ende të përfshira.

Megjithatë, Liverpooli dhe West Hami po humbasin 3-0 dhe 2-0 përpara ndeshjeve të tyre të dyta në Ligën e Evropës, me Çekiçët drejtpërdrejt kundër kundërshtarëve gjermanë në Leverkusen.

Dhe me humbjet e pësuar nga Arsenali dhe City ndaj Bayernit dhe Real Madridit, Anglia tani përballet me një luftë për të siguruar vendin e pestë të çmuar.

Por, si mundet Anglia të fitojë ende pikë të mjaftueshme koeficienti?

Përgjigja e thjeshtë është – gara pothuajse ka përfunduar. Si Liverpool ashtu edhe West Ham duhet të përmbysin deficitet në ndeshjen e parë për të kaluar në gjysmëfinale të Ligës së Evropës.

Edhe Aston Villa gjithashtu ka të ngjarë të ketë nevojë të fitojë Ligën e Konferencës së Evropës në mënyrë që t’i japë Anglisë një shans për të luftuar. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Lojtari që Flick “ëndërron” ta ketë tek Barcelona i ka refuzuar ata shkaku i pagës së vogël

Lojtari që Flick “ëndërron” ta ketë tek Barcelona i ka refuzuar ata shkaku i pagës së vogël

La Liga
Galatasaray me një video spektakolare tallin në mënyrë të pamëshirshme Fenerbahcen

Galatasaray me një video spektakolare tallin në mënyrë të pamëshirshme Fenerbahcen

Ndërkombëtare
Rikthimi në majat e futbollit evropian: Flick ka gati transferimin e parë te Barcelona

Rikthimi në majat e futbollit evropian: Flick ka gati transferimin e parë te Barcelona

Bundesliga
Xavi paralajmëron Hansi Flickun se çka e pret te Barcelona: Ky është një fakt, pavarësisht nëse je i huaj apo jo

Xavi paralajmëron Hansi Flickun se çka e pret te Barcelona: Ky është një fakt, pavarësisht nëse je i huaj apo jo

La Liga
Hansi Flickut nuk i bën përshtypje ylli i Barcelonës – planifikon ta largojë nga ekipi

Hansi Flickut nuk i bën përshtypje ylli i Barcelonës – planifikon ta largojë nga ekipi

La Liga
Mbappe tregon pse ende nuk po zyrtarizohet te Real Madridi

Mbappe tregon pse ende nuk po zyrtarizohet te Real Madridi

La Liga
Kalo në kategori