LAJMI I FUNDIT:

Bujar Osmani: Maqedonia e Veriut dhe Suedia do e ndihmojnë njëra-tjetrën për anëtarësim në BE dhe NATO

Bujar Osmani: Maqedonia e Veriut dhe Suedia do e ndihmojnë njëra-tjetrën për anëtarësim në BE dhe NATO

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot ishte në vizitën e tij të parë zyrtare në Mbretërinë e Suedisë, kryesues aktual i Këshillit të Bashkimit Evropian, njoftojnë nga MPJ-Maqedoni.

Reklama

Në takimin me Ministrin e Punëve të Jashtme, Tobias Bilstrom, u rikonfirmua mbështetja e Suedisë për integrimin tonë evropian, njëkohësisht duke u theksuar domosdoshmëria e miratimit të ndryshimeve kushtetuese, me qëllim vijueshmërinë e procesit të negociatave dhe trasimin e rrugës për anëtarësim në BE deri në vitin 2030.

Ministri Osmani theksoi se Maqedonia e Veriut mbetet mbështetëse e fortë e anëtarësimit të Suedisë në NATO, e cila do të kontribuojë në forcimin e sigurisë së zonës euroatlantike.

“Integrimi i përshpejtuar i vendit tonë në BE dhe anëtarësimi sa më i shpejtë i Suedisë në NATO do të frenojë ndikimet dashakeqe të faktorëve të tretë që përpiqen të minojnë sigurinë dhe stabilitetin e kontinentit evropian. Prandaj sot edhe një herë u zotuam se bashkërisht do të ndihmojmë njëri-tjetrin për anëtarësimin në BE dhe NATO”, tha Osmani.

Në cilësinë e Kryesuesit të OSBE-së, thuhet në njoftimin e MPJ-së, Osmani e njoftoi bashkëbiseduesin me aktualitetin në lidhje me kryesimin me OSBE-në nën prizmin e prioriteteve të përcaktuara, në të cilat Ukraina mbetet prioriteti ynë kryesor dhe çështje kyçe e sigurisë në kuadër të OSBE-së 2023.

“Në takim u diskutua edhe për dinamikën rajonale, të cilën të dy ministrat e vlerësuan si thelbësore për sigurinë dhe stabilitetin e rajonit, por edhe të Evropës. U vu në dukje presidenca aktuale e vendit tonë edhe me Procesi për bashkëpunim në Evropën Juglindore dhe SHBA- Kartën e Adriatikut (A5), me çka u vlerësua pozitivisht roli i Maqedonisë së Veriut si një aktor aktiv në gjenerimin e stabilitetit dhe paqes në kontekst më të gjerë rajonal”, thuhet në njoftimin e MPJ-së.

Në kuadër të vizitës, Ministri, Osmani pati takim me Kryetarin e Kuvendit të Suedisë, Andreas Norlen, në të cilin u diskutua për bashkëpunimin e shkëlqyer parlamentar mes dy vendeve dhe me Drejtoren e Përgjithshme të Agjencisë Suedeze për Zhvillim (SIDA), Karin Jemtin, duke iu referuar përfitimeve të drejtpërdrejta nga bashkëpunimi zhvillimor suedez në perspektivën tonë evropiane./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Kërkohet reagimi i ndërkombëtarëve pas arrestimit të dy shqiptarëve në Serbi

Kërkohet reagimi i ndërkombëtarëve pas arrestimit të dy shqiptarëve në Serbi

Lugina
Eksperti amerikan: Veriu dobësoi Kosovën, trimëroi Serbinë, përfitoi Rusia

Eksperti amerikan: Veriu dobësoi Kosovën, trimëroi Serbinë, përfitoi Rusia

Lajme
Përjashtimi nga “Defender Europe 23”, Kurti: Nuk është në rregull të ngacmohet Kosova

Përjashtimi nga “Defender Europe 23”, Kurti: Nuk është në rregull të ngacmohet Kosova

Lajme
Pjesëtarë të MUP-it serb në Zveçan për të sulmuar pjesëtarët e KFOR-it

Pjesëtarë të MUP-it serb në Zveçan për të sulmuar pjesëtarët e KFOR-it

Lajme
Serbia ndaloi shfaqjen e filmave shqip në Bujanoc, Çeku: E paprecedent dhe e papranueshme

Serbia ndaloi shfaqjen e filmave shqip në Bujanoc, Çeku: E paprecedent dhe e papranueshme

Lajme
Lirohet drejtori i Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc, Jetmir Ismaili

Lirohet drejtori i Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc, Jetmir Ismaili

Lugina
Kalo në kategori