Ben Affleck dhe Matt Damon po punojnë për një film të ri për bashkëpunimin legjendar midis Nike dhe Michael Jordan.

Reklama

Dy aktorët, 49 dhe 51 vjeç, do të bashkë-shkruajnë dhe bashkëprodhojnë projektin, për ish-ekzekutivin Sonny Vaccarro.

Ndërsa është duke u realizuar një marrëveshje mes Amazon Studios dhe Skydance Sports për këtë projekt, raportoi të martën (19 prill) “The Hollywood Reporter”.

Projekti nuk ka ende një emër zyrtar, por Matt do të portretizojë Sunny Vaccarro dhe Ben do të marrë rolin e bashkëthemeluesit të Nike, Phil Knight, shkruan DailyMail.

Publikimi e përshkroi filmin si një “histori rreth përpjekjes së gjatë të Nike për të nënshkruar me basketbollistin e ri Michael Jordan në kompaninë e saj të këpucëve në mesin e viteve tetëdhjetë”.

Reklama
Reklama

Në atë kohë, perspektiva për të nënshkruar me Jordan dukej e largët, por pasi u forcua, ajo ndryshoi ndjeshëm kulturën e atleteve dhe basketbollit.

Ajo e bëri kompaninë dhe atletin pjesë përbërëse të industrisë së atleteve shumë miliardë dollarëshe, duke e ngritur edhe sportin.

Matt dhe Ben së fundmi kanë punuar së bashku në “The Last Duel” të vitit 2021, një film mesjetar nga Ridley Scott.

Shumë kohë përpara kësaj, të dy fituan një “Oscar” për skenarin e tyre të vitit 1997, “Good Will Hunting”.

Ndërsa u shfaq si mysafirë në “The Tonight Show” me Jimmy Fallon vitin e kaluar, Matt tha: “Good Will Hunting na mori shumë kohë”.

Reklama

“Ne ishim të papunë, djem të varfër. Na u desh përgjithmonë për të shkruar skenarin. Mendoj se kemi shkruar mijëra e mijëra faqe. Ne nuk e dinim me të vërtetë se çfarë po bënim dhe mendoj se kjo na shtyu të shkruanim përsëri sepse nuk e kishim menduar kurrë se do të kishim vërtet kohë”, kishte deklaruar Matt.

Reklama
Jennifer Lopez dhe Ben Affleck vazhdojnë të kërkojnë për blerjen e një shtëpie të re në Los Angeles Jennifer Lopez dhe Ben Affleck vazhdojnë të kërkojnë për blerjen e një shtëpie të re në Los Angeles

“The Last Duel” ishte një punë dashurie për Affleck dhe Damon, pasi ata u ribashkuan për herë të parë në më shumë se dy dekada për të shkruar skenarin.

Matt vuri në dukje se pas vitesh duke bërë filma, ata gjetën se procesi këtë herë shkoi shumë më shpejt. /Telegrafi/

Reklama