LAJMI I FUNDIT:

Barcelona shpreson të huazojë Messin nga klubi i ardhshëm i argjentinasit

Barcelona shpreson të huazojë Messin nga klubi i ardhshëm i argjentinasit

Barcelona po shteron të gjitha format e mundshme për të provuar të rikthejë Lionel Messin në klub dhe kjo mund të rezultojë në një verë të çuditshme që e sheh argjentinasin t’i bashkohet një skuadre tjetër dhe më pas të largohet si huazim te klubi nga Camp Nou.

Reklama

Yllit të Paris Saint-Germain i skadon kontrata në këtë verë dhe thuhet se ka një ofertë të madhe për t’u transferuar në Arabinë Saudite.

Blaugranët duket se janë opsioni i tij i vetëm në Evropë, por Inter Miami është alternativa e tretë që ka qenë më pak e lidhur në muajt e fundit.

Sipas gazetës L’Equipe, Barcelona po punon me klubin e MLSN, Inter Miami, për të marrë një marrëveshje që i përshtatet këtyre tre palëve.

Blaugranët nuk janë në gjendje t’i ofrojnë Messit një marrëveshje deri më tani, me planin e tyre të qëndrueshmërisë ende duke u rishikuar nga La Liga, për të cilën ata kanë nevojë për miratim për të nënshkruar me lojtarë.

Me Messin dhe babanë e agjentin e tij, Jorge Messi, që thuhet se janë të prirur për të zgjidhur të ardhmen e tij me shpejtësi, Joan Laporta duhet të nxitojë në këtë çështje.

Marrëveshja e sugjeruar do ta shihte Messin të luajë në Barcelonë në formë huazimi nga Inter Miami për 6 deri në 18 muaj, duke e lejuar atë të arrijë në Kupën e Amerikës së vitit 2024 në formë që ka luajtur në Evropë, të ketë një lamtumirë në Barcelonë dhe më pas të largohet nga Evropa për në destinacionin e tij të preferuar, i cili është Miami ku ai tashmë ka prona.

"Nuk ka dyshim se Messi do të na ndihmonte", Xavi e do me çdo kusht yllin argjentinas
Lexo po ashtu "Nuk ka dyshim se Messi do të na ndihmonte", Xavi e do me çdo kusht yllin argjentinas

E gjithë kjo, ato afate kohore, përveç nëse ishte thjesht një vit i veçantë për të cilin Messi u huazua, do të nënkuptonin se argjentinasi ishte thjesht aty për të qenë i aftë për Copa America, ose për të pasur lamtumirën e tij te Barcelona.

Në atë situatë, ai potencialisht do të largohej në mes të sezonit. Duket më shumë gjasa që nëse Messi do t’i bashkohet Barcelonës, ai do ta bëjë këtë duke fituar tituj. /Telegrafi/