Barcelona ka vetëm dy javë për të përfunduar objektivin e tyre për të hequr qafe tre lojtarë që nuk janë në planet e tyre.

Blaugranasit ende po përpiqen të zvogëlojnë masën e tyre të pagave pavarësisht largimit të Lionel Messit.

Edhe me largimin e argjentinasit dhe kalimin e pagës së tij në PSG, masa e pagës së Barcelonës është diku rreth 95 për qind e të ardhurave të tyre.

Shkalla e kërkuar është diku midis 60-70 për qind, që do të thotë se Barcelona ka ende një detyrë të vështirë për të ulur faturën e tyre të pagave në një nivel të barabartë.

Dhe puna është veçanërisht e vështirë për shkak të kufizimeve kohore me të cilat përballen aktualisht, afati i transferimeve verore do të mbyllet në vetëm dy javë, më 1 shtator.

Para asaj kohe, Barcelona dëshiron të largojë tre lojtarë, sipas Diario AS , të cilët raportojnë se Samuel Umtiti , Martin Braithwaite dhe Miralem Pjanic janë të gjithë në listë.

Në rastin e Umtiti, ai nuk dëshiron të largohet nga klubi nëse nuk është për një klub pretendues për titull diku tjetër, duke kufizuar mundësitë e Barcelonës.

Ndërkohë, Braithwaite gjithashtu do të preferonte të qëndronte, dhe ai po bën një punë të shkëlqyer, duke shënuar dy herë në fitoren e Barcelonës në fundjavë ndaj Real Sociedad.

Pjanic nga ana tjetër, duket se është mjaft i gatshëm të largohet, por Barcelona ka një detyrë të vështirë në largimin e mesfushorit me diku rreth 60 milionë funte në pagesat e amortizimit që ende thuhet se mbeten pas transferimit të tij në vitin 2020. /Telegrafi/