Barcelona e mbylli në mënyrë mbresëlënëse pjesën e parë të sezonit të La Ligës, duke fituar derbin e xhiros së 19-të ndaj Real Betis me rezultat 2-1.

Ata tani kanë plot 50 pikë, tetë më shumë se kampioni aktual Real, që ka një ndeshje më pak. Barça shënoi 39 gola, që është më shumë se dy për ndeshje, por pranoi vetëm 7 gola. Pothuajse e pabesueshme pak për një nga dy ligat më të forta botërore.

Barcelona ka bërë përparim të madh nën drejtimin e Xavit. Këtë e dëshmon një krahasim me performancën e Barçës në pjesën e parë të sezonit nën drejtimin e trajnerëve që i paraprinë.

Reklama

Quique Setien dhe Ronald Koeman, përfunduan sezonin vjeshtor me përkatësisht 37 dhe 31 pikë.

Reklama

Xavi me pikët aktuale mund të arrijë atë që arritën Jose Mourinhon dhe Tito Vilanova. I pari udhëhoqi Realin drejt titullit në sezonin 2011/12 me 100 pikë, dhe i dyti e bëri sërish një sezon më vonë me Barcelonën.

Barcelona përveç golave, me Xavin kanë edhe krenari për performancën e tyre në mbrojtje.

Trajneri vet është krenar për performancën mbrojtëse të ekipit të tij. Më konkretisht, tranzicionin mbrojtës që kryen pasi kundërshtari kalon në sulm.

Ajo pjesë e lojës ka qenë e keqe për Barcelonën në vitet e fundit, dhe tani ata e kanë përsosur atë nën drejtimin e Xavi. /Telegrafi/

The defensive transition against Betis tonight was something this team really lacked in the previous years. Xavi in his post match press conference said, "When i saw that defensive transition, it gave me goosebumps. Incredible effort by the players" from Barca

Reklama