Atletico është finalisti i parë në Ligën e Evropës, Arsenali dhe Wengeri mbetën pa trofe evropian

Festa e futbollistëve të Atleticos pas golit të fitores (Photo /Getty Images)

Në ndeshjen e parë të zhvilluar në Londër dy skuadrat luajtën baras 1-1 dhe ky rezultat garantonte një ndeshje shumë të luftuar edhe në Madrid.

Kështu edhe ndodhi pas nga fillimi i ndeshjes vendasit u hodhën në sulm duke kërkuar golin e epërsisë.

Antoine Griezmann ishte i pari që tentoi në minutën e parë por pa sukses.

Mysafirët u kundërpërgjigjën me tentimin e francezit Lacazatte por edhe ky nuk e arriti cakun.

Ishte minuta e gjashtë e ndeshjes kur Diego Costa pas një solo aksioni në fund nuk arriti të shënoi golin e epërsisë.

Dy minuta më vonë, Arsenali mbeti pa mbrojtësin e tyre Laurent Koscienly i cili u lëndua rëndë dhe u detyrua të largohet nga fusha.

(Photo / Getty Images)

Mbrojtësi francez pas këtij lëndimi pritet të mungojë edhe në Kampionatin botëror.

Atletico vazhdoi të dominonte në pjesën e parë dhe kishin raste tjera të mira me Koken dhe Diego Costan.

Ndërkohë goli i shumëpritur erdhi në minutën e fundit të pjesës së parë.

Sulmuesi francez, Antoine Griezmann asistoi bukur për Diego Costan i cili shënoi lehtësisht nga afërsia për 1-0.

Festa e Diego Costas (Photo / Getty Images)

Në fillim të pjesës së dytë Arsenali pati mundësi për ta barazuar rezultatin por Aaron Ramsey nuk arriti të shënoj gol.

Mesfushori nga Kosova, Granit Xhaka në minutën e 63-të provoi goditjen e tij por Jan Oblak bëri një ndërhyrje fantastike duke ia mohuar golin.

Nëntë minuta më vonë, Henrikh Mkhitaryan i mysafirëve tentoi por që goditja e tij shkoi disa centimetra mbi portë.

Deri në fund Topçinjtë tentuan të shënonin golin e barazimit për t’i siguruar vazhdimet por një gjëje të tillë nuk ia arritën.

Dëshprimi i Shkodran Mustafit (Photo/ Getty Images)

Kësisoj Atletico pas eliminimit nga Liga e Kampionëve, arrin të shkoj në finale të Ligës së Evropës.

Për skuadrën madrilene, finalja e këtij vitit do të jetë e treta në histori të klubit, pasi në vitet 2010 dhe 2012 kishin triumfuar në këtë garë.

Ndërkohë trajneri i Arsenalit, Arsene Wenger dështoi të fitojë një trofe të rëndësishëm evropiane me klubin e tij nga i cili do të largohet në fund të këtij edicioni. /Telegrafi/

Xhaka me Bayer Leverkusenin hap të madh drejt finales, Roma bie në ‘Olimpico’

Liga e Evropës

"Nuk ka mbaruar ende, na duhet edhe një gol kundër Romës për finale" - Xhaka flet pas fitores së madhe

Roma 0-2 Bayer Leverkusen, nota e Granit Xhakës dhe të tjerëve