Aston Villa thuhet se i ka ofruar shërbimet e Jack Grealish te Manchester United dhe Real Madridi para se të shiste atë te Manchester City.

Sipas mediumit The Athletic, Villa hapi bisedime me Real Madridin dhe Unitedin për Grealish sepse ata nuk preferonin të shisnin atë te City – para se të dorëzohen në fund dhe të pranonin 100 milionë funte për anglezin.

City nënshkroi me lojtarin 25-vjeçar për një rekord britanik këtë javë, duke treguar se duan çdo trofe në sezonit të ri.

Zyrtare: Jack Grealisht kompleton transferimin rekord te Manchester City Zyrtare: Jack Grealisht kompleton transferimin rekord te Manchester City

Megjithatë, deri tek transferimi i Grealish tek City erdhi pasi klubi mbretëror nuk ishte në gjendje financiare për të përfunduar marrëveshjen dhe mund të ofronin vetëm një ofertë me shkëmbim të lojtarëve.

Edhe Unitedi, megjithëse e admiron Grealish dhe thuhet se do të kishte konsideruar një lëvizje vitin e ardhshëm, ata gjithashtu do të kishin qenë në gjendje të ofronin një marrëveshje shkëmbimi dhe jo vetëm para.

Kjo situatë bëri që Aston Villa ta pranojë ofertën e Cityt edhe pse si shumë klube tjera të Ligës Premier, edhe ata janë të shqetësuar për suksesin e klubit nga Etihad, pasi kanë fituar tre nga katër titujt e fundit – dhe me muskujt financiarë që po tregojnë, ata po e dëmtojnë konkurrencën. /Telegrafi/