Arsenali ka arritur të fitojë me rikthim ndeshjen finale të Kupës FA ndaj Chelseat, duke i mposhtur rivalët e urryer lokal me rezultat 2-1.

Ekipi i Mikel Artetas ka arritur të tregohet më i fortë sesa ai i Frank Lampard, duke arritur të fitojnë në tund trofeun e çmuar të Kupës FA.

Golat në këtë ndeshje u shënuan nga Pierre-Emerick Aubameyang (28’,67’) për Arsenalin, ndërsa për Chelsean shënoi Christian Pulisic (4’).

Arsenali triumfon me rikthim ndaj Chelseat dhe fiton Kupën FA Arsenali triumfon me rikthim ndaj Chelseat dhe fiton Kupën FA

Lojtari më i vlerësuar i ndeshjes ishte pikërisht sulmuesi Aubameyang, i cili pas dy golave të shënuara u vlerësua me notë 8.2.

Pierre-Emerick Aubameyang (Foto: Catherine Ivill/Getty Images/Guliver)

Në anën tjetër, nota më e ulët e takimit shkoi për mesfushorin e Bluve, Mateo Kovacic që pas ndëshkimit me të kuq u notua me 4.8.

Për 90 minuta në këtë ndeshje luajti edhe ylli shqiptar Granit Xhaka, i cili pati një paraqitje të mirë duke u vlerësuar me notë 6.6.

Arsenal:

Chelsea:

/Telegrafi/