LAJMI I FUNDIT:

Aro Muric portieri i tretë më i mirë në Evropë sa i përket përqindjes së pritjeve – ai lë pas emra si De Gea, Mendy e Courtois

Aro Muric portieri i tretë më i mirë në Evropë sa i përket përqindjes së pritjeve – ai lë pas emra si De Gea, Mendy e Courtois

Portieri i Përfaqësueses së Kosovës, Arijanet Muriq, ka kohë që është njëri prej portierëve më të mirë në Superligën e Tutrqisë.

Çdo pozicion në fushë është shumë i rëndësishëm, por pjesa më e rëndësishme e lojës është kur topi shkon në rrjetë, ku edhe portierët dhe sulmuesit dalin në pah në mënyrë të pashmangshme.

Një nga karakteristikat më të mëdha që i bën Trabzonspor dhe Konyaspor të ndryshëm nga rivalët e tyre këtë sezon është se ata kanë lojtarë të mirë.

Portieri 23-vjeçar i Adana Demirspor, Arijanet Muric renditen në tre më të mirët sa i përket suksesit të pritjeve në mesin e portierëve që kanë luajtur të paktën 15 ndeshje në ligat kryesore të Evropës këtë sezon.

Pra, kush është tjetër në listën? GOAL në gjuhën turke ka renditur 20 më të mirët.

20# David de Gea

Spanjolli ka luajtur 22 ndeshje këtë sezon dhe ka një përqindje të pritjeve prej 73.21 për qind.

19# Ivan Provedel

Diferencën e madhe në Spezia e bën portieri Ivan Provedel, i cili luajti në 16 ndeshje këtë sezon, dhe ka përqindje të pritjeve prej 73.26.

18# Thibaut Courtois

Thibaut Courtois ka pritur 73.33 për qind të topave që kanë ardhur në drejtim të tij në 22 ndeshje.

17# Robert Sanchez

Portieri i Brighton, Robert Sanchez ka një përqindje pritjeje prej 73.42 në 21 ndeshje.

16# Stole Dimitrievsky

Stole Dimitrievski i Rayo Vallecanos, ka luajtur në 18 ndeshje këtë sezon, kur priti 74.29 të goditjeve që erdhën në drejtim të portës së tij.

15# Okan Kocuk

Okan Kocuk i Giresunspor, tërheq vëmendjen me paraqitjen e tij këtë sezon. Ai luajti 20 ndeshje këtë sezon dhe ka një përqindje pritjesh prej 75.0.

14#  Mike Maignan

Mike Maignan i Milanit luajti 17 ndeshje, ku ka një përqindje të pritjeve prej 75.41.

13# Jonas Omlin

Portieri i skuadrës së Ligue 1, Montpeiller, Jonas Omlin u paraqit mirë dhe ka një përqindje prej 75.85 pritje në 17 ndeshje.

12# David Ospina

Portieri i Napolit ka pritur 77.05 të goditjeve që kanë shkuar në portën e tij në 19 ndeshje këtë sezon.

11# Edoard Mendy

Portieri senegalez, i cili fitoi çmimin “FIFA 2021 Portieri i Vitit për meshkuj”, ka bërë 20 paraqitje në Ligën Premier këtë sezon. Ai ka pritur 77.14 të topave në 20 ndeshje.

10# Walter Benitez

Portieri i Nice, Walter Benitez, i cili luajti në 22 ndeshje, zë vendin e 10-të në listë me 77.5 të pritjeve.

9# Pau Lopez

Portieri i Marseille, Pau Lopez,  ka një përqindje prej 77.55 të goditjeve të pritura në 17 ndeshje.

8# Aaron Ramsdale

Aaron Ramsdale ka luajtur në 18 ndeshje në ligë këtë sezon, duke arritur të pres 77.78 për qind të goditjeve në portë.

7# Samir Handanovic

Portieri slloven 37-vjeçar luajti në 22 ndeshje me një përqindje pritjeje prej 78.48 për qind.

6# Unai Simon

Portieri spanjoll i Athletic Bilbao luajti me një përqindje pritjeje prej 78.57 në 18 ndeshje.

5# Yassine Bounou

Portieri 30-vjeçar ka bërë 17 paraqitje në La Liga këtë sezon, duke pritur 79.17 përqind të goditjeve në drejtim të portës së tij.

4# Mark Flekken

Duke mbrojtur portën e skuadrës së Bundesligës, Freiburg, Mark Flekken, realizoi 79.75 të pritjeve në 18 ndeshje dhe arriti të zërë vendin e katërt në listë.

3# Arijanet Muric

Portieri i Adana Demirspor, Arijanet Muric arriti të tërheqë vëmendjen me performancën e saj këtë sezon.

Ai ka  luajtur në 17 ndeshje në Superligë, ku ka pritur 79.76 për qind të goditjeve në drejtim të portës, duke zërë vendin e 3-të në renditje.

2# Ugurcan Cakir

Uğurcan Çakır ka dëshmuar se mund të jetë një nga portierët e nivelit elitar të Evropës.

Portieri 25-vjeçar, i cili luajti në 22 ndeshje këtë sezon, arriti një normë të pritjeve me 82.29 për qind.

1# Ibrahim Sehic

Portieri i Konyaspor, İbrahim Sehic, ka luajtur në 22 ndeshje dhe zë vendin e parë në ligat kryesore të Evropës me një normë të pritjeve prej 82.42 për qind.

/Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Dikur kampion i Botës me Gjermaninë, tani falë biznesit fitimprurës po merr milionat

Dikur kampion i Botës me Gjermaninë, tani falë biznesit fitimprurës po merr milionat

Ndërkombëtare
Hansi Flick dëshiron dy lojtarë të Manchester United nëse bëhet trajneri i Barcelonës

Hansi Flick dëshiron dy lojtarë të Manchester United nëse bëhet trajneri i Barcelonës

La Liga
“Pse jo” – Ish-mbrojtësi i Barcelonës i cili po shkëlqen në Francë shprehet i gatshëm për rikthim

“Pse jo” – Ish-mbrojtësi i Barcelonës i cili po shkëlqen në Francë shprehet i gatshëm për rikthim

La Liga
Qeveria spanjolle i detyrohet Dani Alvesit 1.2 milion euro, paratë mund të përdoren për të orkestruar lirimin nga burgu

Qeveria spanjolle i detyrohet Dani Alvesit 1.2 milion euro, paratë mund të përdoren për të orkestruar lirimin nga burgu

Ndërkombëtare
Real Madridi me lëvizje befasuese, planifikon rikthmin e dy legjendave në ekip

Real Madridi me lëvizje befasuese, planifikon rikthmin e dy legjendave në ekip

La Liga
Ish-legjenda e Man United pretendon se Arteta do pranonte kalimin në “Old Trafford” nëse largohet Ten Hag

Ish-legjenda e Man United pretendon se Arteta do pranonte kalimin në “Old Trafford” nëse largohet Ten Hag

Premier League
Kalo në kategori