LAJMI I FUNDIT:

Arabia Saudite gati t’i ndryshoj ligjet, përgatit një ofertë për Messin të njëjtë me atë të Ronaldos

Arabia Saudite gati t’i ndryshoj ligjet, përgatit një ofertë për Messin të njëjtë me atë të Ronaldos

Shteti i Arabisë Saudite po shkon me gjithçka. Nuk i ka mjaftuar nënshkrimi i Cristiano Ronaldos, pasi tani po përgatitin ofertën për të bindur Lionel Messin që të shijojë vitet e fundit si futbollist aktiv në vendin arab.

Reklama

Për këtë, edhe politikanët e vendit janë të gatshëm të ndryshojnë ligjet, të lejojnë rritjen e kufirit të pagave dhe në këtë mënyrë argjentinasi të zbarkojë në Riad. Në fakt, ata tashmë ishin një pjesë vendimtare e ardhjes së CR7 dhe mund të jenë nga më të mirët e fundit.

Nëse Ronaldo ka nënshkruar për Al Nassr, destinacioni i Messit do të ishte Al Hilal (ende i sanksionuar nga FIFA pa mundur të nënshkruajë deri në verë), skuadra me historinë më të madhe në kampionatin saudit dhe që së fundi u përball me Real Madridin në finalen e Kupës së Botës për klube.

Në fakt, këtë të martë, sipas gazetës Marca, Jorge Messi është shfaqur në Riad, duke ngritur shumë thashetheme. Në teori për momentin gjithçka ishte për arsye komerciale, por nuk i dihet.

E vërteta është se Messi nuk ka mbaruar rinovimin e kontratës me PSG-në dhe klubet që e duan po shtohet, por nëse ka një me kapacitet ekonomik, është Arabia Saudite.

Problemi që ata kanë me ardhjen e mundshme ose më saktë paraqitjen e ofertës për Messin është se duhet të bëjnë një bilanc të jashtëzakonshëm.

Në fakt, sipas Marca, oferta do të jetë saktësisht e njëjtë me atë që iu bë Ronaldos dhe që arriti ta bindë atë. Shifra rreth 220 milionë euro në sezon. Sigurisht, jo vetëm për shkak të kontratës së tij si futbollist, pasi portugezi është bërë edhe imazhi i vendit saudit. Marrëveshja që tashmë argjentinasi ka.

Ëndrra është e gjallë dhe në Riad nuk e përjashtojnë mundësinë që të realizohet. Madje, nga tribunat e fushave të ndryshme që shkel Ronaldo, tifozët nuk reshtin së kujtuari praninë e Messit qoftë edhe nga distanca, diçka që nuk i pëlqen portugezit.

Diferenca e madhe në kontratën e ofruar për Ronaldon, me të cilën do të vendosin Messin në tavolinë, është se nuk ka kohë. Ish-lojtari i Real Madridit u detyrua të nënshkruajë për dy sezone e gjysmë, ndërsa ish-lojtari i Barçës planifikon të vendosë një vit për ta parë atë duke luajtur në ligën arabe.

Ronaldo u zemërua pas disfatës dhe provokimeve nga tribuna: Ai goditi shishet e ujit duke dal nga fusha
Lexo po ashtu Ronaldo u zemërua pas disfatës dhe provokimeve nga tribuna: Ai goditi shishet e ujit duke dal nga fusha

Arabia Saudite dëshiron të bëhet një referencë botërore në nivel social dhe për këtë arsye sporti po bëhet argumenti kryesor i përdorur nga politikanët sauditë. Festimi i ngjarjeve sportive është përsëritur rregullisht. Në fakt, javën e ardhshme, Çmimi i Madh i Formula 1 do të ndalet në Jedaah, qyteti i dytë më i rëndësishëm saudit pas Riadit.

Ardhja e Ronaldos ka ngritur pritshmëritë. As ata që vënë bast për praninë e CR7 nuk supozuan se ndikimi do të ishte i tillë. Dera e ardhjes së më shumë lojtarëve është hapur gjerësisht dhe tashmë Liga Arabe është pretendimi i shumë tifozëve të futbollit, por nëse shfaqet lojtari argjentinas, efekti do të shumëfishohej. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Finalja e Ligës së Kampionëve: Vendi, koha, të rejat, formacionet e mundshme, yjet që duhen ndjekur

Finalja e Ligës së Kampionëve: Vendi, koha, të rejat, formacionet e mundshme, yjet që duhen ndjekur

Liga e Kampionëve
Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij - tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij - tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Ligat tjera
Zidane ka refuzuar PSG-në, në listë tre trajnerë të tjerë

Zidane ka refuzuar PSG-në, në listë tre trajnerë të tjerë

Ligue 1
Benzema për Arabinë Saudite: Është një vend mysliman dhe për mua është e rëndësishme

Benzema për Arabinë Saudite: Është një vend mysliman dhe për mua është e rëndësishme

Ndërkombëtare
Ugarte është lojtar i PSG-së

Ugarte është lojtar i PSG-së

Ligue 1
Roma përgatitet t’i zyrtarizojë dy transferime, ndërsa Mourinho shënjestron Zaha e Tielemans

Roma përgatitet t’i zyrtarizojë dy transferime, ndërsa Mourinho shënjestron Zaha e Tielemans

Serie A
Kalo në kategori