LAJMI I FUNDIT:

Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Kompania amerikane “Freedom Cruise Line International”, duhet që pas dhjetë vitesh planifikim dhe investim të fillojë ndërtimin e anijes “Freedom Ship”.

Bëhet fjalë për një qytet të ashtuquajtur lundrues, 1800 metra i gjatë dhe 106 metra i lartë, i cili do të lundronte përgjithmonë në oqeanet e botës – duke mos qëndruar kurrë në një vend aq gjatë sa të mos mërziteshin ata që ndodheshin në të, transmeton Telegrafi.

“Anija Freedom do të jetë anija më e madhe e ndërtuar ndonjëherë”, tha Roger M. Gooch, drejtor dhe nënkryetar i Freedom Cruise Line International me seli në Florida.

Do të duhej të ishte pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe aktualisht në botë USS Gerald R. Ford. Në imazhet e krijuara me ndihmën e një programi kompjuterik, kjo anije duket si një lloj parkimi lundrues në 25 kate.

Në “Freedom Ship” duhet të ndërtohen edhe banesa, shkolla, spitale, galeri arti, dyqane, parqe dhe akuariume. Në krye të kësaj ‘godine’ do të jetë një aeroport me një pistë për aeroplanët e vegjël privatë dhe komercialë, që do të lejojë transportin e pasagjerëve apo dërgimin e ushqimit.

Dëshira e kompanisë që qëndron pas këtij projekti është që qyteti lundrues të ketë në bord 40,000 banorë të përhershëm, 30,000 vizitorë të përditshëm, 10,000 mysafirë të rastit dhe 20,000 anëtarë ekuipazhi dhe punonjës të institucioneve në anije.

Projekti u propozua për herë të parë në vitet e 90-ta. Pasqyron një vizion të një kolonie të lëvizshme oqeanike që nuk i nënshtrohet ligjeve të asnjë shteti, ku njerëzit mund të jetojnë, punojnë ose të gëzojnë pensionin e tyre pa asnjë kufizim.

Realizimi i këtij projekti është pritur prej kaq vitesh për shkak të mungesës së fondeve të nevojshme për ndërtim. Supozohet se “Freedom Ship” do të kushtojë rreth 10 miliardë euro, ndërsa akomodimi në të duhet të kushtojë për person nga 175.000 euro deri në 10 milionë euro, në varësi të njësisë së përzgjedhur akomoduese. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Amerika
Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Azia
Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Amerika
Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Azia
Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Evropa
Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Botë
Kalo në kategori