LAJMI I FUNDIT:

Anglisë i thuhet se duhet t’i bllokojë tre lojtarë për ta mposhtur Francën

Anglisë i thuhet se duhet t’i bllokojë tre lojtarë për ta mposhtur Francën

Identifikimi i rreziqeve është pjesa e lehtë. Të gjithë i dinë cilësitë e Kylian Mbappes. Ai është i paparashikueshëm dhe vendos një ritëm të vrullshëm në ndjekjen për Këpucën e Artë.

Në të djathtë, Ousmane Dembele balancon mirë ekipin dhe, me Antoine Griezmann më thellë, ata kanë dikë me vizionin dhe instinktin për t’i marrë topin në momentin e duhur.


Bllokimi i Francës është një çështje tjetër. Këta tre yje krijues mund të ndikojnë në lojë sa herë që kanë në topin në këmbë. Kundërshtarët mund të përpiqen të ndërpresin linjën e furnizimit me topa ose t’i bllokojnë ata, por bukuria për trajnerin Didier Deschamps është se nëse ata janë afër njëri-tjetrit, dhe kanë hapësirën për të manovruar, mund ta mposhtin çdo ekip.

Anglia duhet ta mbajë të qetë Kylian Mbappe nëse do të ketë ndonjë shans për të mposhtur Francën

Le të fillojmë me Mbappen, megjithatë, golashënuesi i dy ndeshjeve kundër Polonisë dhe golashënuesi më i mirë në këtë Botëror me pesë. Ai është elektrik në të majtë dhe ndoshta futbollisti më shkatërrues në botë.

Ylli i PSG-së mund të lëvizë pa mundim nga secila këmbë dhe ka aftësinë të ndalojë, ta ndalojë lojën dhe të shkojë përsëri menjëherë, duke e lënë hapësirë të plotë ndërsa shkon drejt vijës dhe tërheq krosimet katrore.

“Me kohë në top dhe hapësirë ​​për të vrapuar, ai është i pamundur të ndalet”, deklaroi Mauricio Pochettino dhe ai duhet ta dijë, pasi e ka trajnuar atë për 18 muaj në Paris Saint-Germain.

Franca (sipër) dhe Anglia do të përballen ballë për ballë në një përplasje çerekfinale të së shtunës mbrëma

Pasi kishte kaluar gjysmë ore duke torturuar Matty Cashin e Polonisë, ai u fut brenda për të krijuar hapësirë e Olivier Giroud. Ai më pas i shënoi të dy golat e tij me gjuajtje fantastike.

Nuk ishte çudi që kishte shuplaka në shpinë nga Deschamps kur Giroud u largua. Me 36-vjeçarin në qendër të gravitetit, ritmet sulmuese rrjedhin natyrshëm rreth tij.

Përvetësimi i gjashtë lëndimeve të lojtarëve kyç është një dëshmi e skuadrës cilësore të Francës. Ndoshta e shpejtoi edhe ciklin evolucionar, duke injektuar energji rinore nga Aurelien Tchouameni, Dayot Upamecano dhe Theo Hernandez në një ekip të vjetër të mençur.

Ndërkohë në të djathtë, Ousmane Dembele (majtas) balancon bukur skuadrën e Francës

Giroud, në detyrë për të zëvendësuar Karim Benzeman, është lojtari magjik, që plotëson pikat e forta të Mbappes dhe Dembeles.

Asnjë ekip nuk dëshiron të humbasë një fitues të Topit të Artë. Me siguri do të ketë një kohë më vonë në Kupën e Botës kur Deschamps do të dëshironte që ai të kishte Benzeman atje. Megjithatë, deri më tani ata po ecin mirë.

Shtojini kësaj fuqinë e vendosur të Giroud, Raphael Varane dhe Upamecano dhe ofrimin e jashtëzakonshëm të Griezmann.

Me Antoine Griezmann më thellë, ata kanë dikë me vizionin dhe instinktin për të krijuar frikë

Megjithatë në prapavijë Franca do të ofrojë shanse. Ata janë aq të përkushtuar për të ecur përpara me dhunti sa rrezikojnë të lënë hapësirë, askund më shumë sesa pas Mbappes, të cilit i është dhënë një licencë për të mos gjurmuar.

Një lëndim i Lucas Hernandez ka promovuar vëllain e tij dhe instinkti i Theos është të ecë përpara dhe të kombinohet me Mbappen, duke u mbështetur te Adrien Rabiot për ta mbuluar.

Çdo ekip që mund Francën do të duhet të ketë nerva dhe t’i sulmojë. /Telegrafi/