LAJMI I FUNDIT:

Altman me plan ambicioz për Inteligjencën Artificiale, por i duhen shtatë miliardë dollarë

Altman me plan ambicioz për Inteligjencën Artificiale, por i duhen shtatë miliardë dollarë

Sam Altman, pas dramës së vitit të kaluar me shkarkimet dhe rikthimet në detyrë, tashmë është “qetësuar” dhe ka përgatitur një plan ambicioz.

Tashmë duket se inteligjenca artificiale (AI) është tema kudo që kthehemi, dhe me të drejtë – AI mund të “shpëtojë” vërtet njerëzit nga punët e mërzitshme nga njëra anë dhe të përmirësojë përvoja të ndryshme nga ana tjetër.

Ndoshta më përgjegjës për zbulimin e inteligjencës artificiale në temat më të rëndësishme në botë është ChatGPT, një model gjuhësor i zhvilluar nga OpenAI. Në krye të asaj kompanie është Sam Altman, i cili beson se për trajnimin e ardhshëm të teknologjisë artificiale do të duhej të investoheshin pesë deri në shtatë miliardë dollarë.

Kjo shumë tingëllon e pabesueshme, por gazetarët nga WSJ që folën me njerëz të afërt me Altman pohojnë se kjo është pikërisht ajo që ai pohoi. Ato para jo vetëm që do të blinin dhe prodhonin çipa të avancuar, por do të përdoreshin gjithashtu për energjinë e nevojshme për të drejtuar atë pajisje.

Propozimi i tij është që OpenAI, prodhuesit e çipave dhe kompanitë energjetike të bashkëpunojnë për të ndërtuar fabrika të reja ku do të prodhoheshin përpunues dhe klienti më i madh, natyrisht, do të ishte OpenAI.

Kohët e fundit ai tha se nevojitet një infrastrukturë më e mirë globalisht dhe tashmë ka kërkuar ndihmë financiare si nga qeveria e SHBA ashtu edhe nga Emiratet e Bashkuara Arabe. /Telegrafi/


Në trend Teknologji

Më shumë
Samsung po zbulon unazën Galaxy në Kongresin Botëror të Telefonave i cili do mbahet në Spanjë

Samsung po zbulon unazën Galaxy në Kongresin Botëror të Telefonave i cili do mbahet në Spanjë

Teknologji
Prezantimi i sistemit të ri operativ iOS 17.4 nga Apple mund të vijë më shpejt se sa pritej

Prezantimi i sistemit të ri operativ iOS 17.4 nga Apple mund të vijë më shpejt se sa pritej

Teknologji
Fshini këto aplikacione nga telefoni përpara se t'i shpenzojnë të gjitha paratë nga llogaritë e juaja bankare

Fshini këto aplikacione nga telefoni përpara se t'i shpenzojnë të gjitha paratë nga llogaritë e juaja bankare

Këshilla Teknologjike
Threads prezanton veçori të reja për ruajtjen e drafteve dhe shkrepjen e fotografive

Threads prezanton veçori të reja për ruajtjen e drafteve dhe shkrepjen e fotografive

Teknologji
Apple prezanton kufje të personalizuara Beats

Apple prezanton kufje të personalizuara Beats

Teknologji
WhatsApp prezanton veçori të reja të formatimit të tekstit

WhatsApp prezanton veçori të reja të formatimit të tekstit

Teknologji
Kalo në kategori