Fernando Alonso u ndje me fat që i shpëtoi një lëndimi të rëndë pas një aksidenti që për pak sa nuk e përmbysi makinën e tij në Çmimin e Madh të Shteteve të Bashkuara.

Reklama

Spanjolli u përplas me Lance Stroll në mes të garës në Austin, gjë që e la atë në rrotat e tij të pasme me shpejtësi të lartë. Për fat të mirë ai ishte në gjendje të shmangte rrokullisjen ose goditjen e një pengese dhe madje ishte në gjendje të vazhdonte garën ndërsa shoferi i Aston Martin u detyrua të tërhiqej.

Dy pilotët që do vozisin për të njëjtin ekip vitin e ardhshëm, i shpëtua një përplasje dramatike. 41-vjeçari ishte në gjendje të rikuperohej dhe të përfundonte ende i shtati në një garë të jashtëzakonshme, por më pas ai u duk thjesht mirënjohës që shpëtoi pa lëndime.

Reklama
Reklama

Fernando Alonso's car did a wheelie and almost flipped as a result of the crash

“Jam i lumtur që jam këtu duke folur me ju sepse me siguri mund të isha në qendrën mjekësore. Kështu që jam i lumtur për këtë”, ka thënë ai për DAZN Espana. “Ne ishim me fat me makinën e parë të sigurisë… Dhe më pas, në rinisjen, u përpoqa të merrja rrëshqitjen e Stroll”.

“Kam lëvizur anash për të lënë rrëshqitjen dhe ai lëvizi, ishte pak fat i keq që nuk kuptuam njëri-tjetrin, kur isha në ajër kisha pak frikë sepse ishte shumë e rrezikshme. Kur zbrita në asfalt, mendova se kishte mbaruar gara. Kështu mendova kur u futa në gropa”.

Reklama

“Në fund, të përfundosh në vendin e shtatë është e pabesueshme. Në xhirot e fundit, unë po shtyja sikur të ishte garë kualifikuese. Ishte gara ime më e mirë e sezonit, por frika është ende në stomakun tim. Pas përplasjes, nuk munda të ndaloja duke menduar për pjesën tjetër të garës. Unë thjesht doja ta përfundoja garën”, ka shtuar më tej Alonso.

Reklama

Përsëritjet treguan se Stroll kthente timonin e tij në të majtë ndërsa Alonso u përpoq të parakalonte, gjë që çoi në përplasjen e rrotave të tyre dhe dërgimin e Alpine në ajër. Pavarësisht kësaj, Stroll këmbënguli se ai i kishte lënë spanjollit “shumë vend” – megjithëse ai e pranoi se ai “definitivisht u zhvendos me vonesë”. /Telegrafi/

Reklama