Massimiliano Allegri lavdëroi Juventusin për aftësinë e tyre për të luftuar kundër Atalantës në një triler 3-3, por gjithashtu qëndrojnë të përqendruar pas dënimit që u hoqi 15 pikë në Serie A.

Kjo ishte ndeshja e parë për Bianconerët që kur atyre u hoqën 15 pikë për tarifa të larta transferimi për të rritur fitimet kapitale dhe për të balancuar financat.

“Fatkeqësisht, e vetmja gjë që gabuam keq këtë sezon ishte në Ligën e Kampionëve. Duke hequr gabimin e Salernitanas me VAR, do të kishim 40 pikë”, tha ai fillimisht.

Juventusi zhgënjen në duelin e parë pas dënimit me 15 pikë - barazon në shtëpi me Atalantan Juventusi zhgënjen në duelin e parë pas dënimit me 15 pikë - barazon në shtëpi me Atalantan

Kjo i referohej një gabimi teknik në barazimin me Salernitanan kur goli fitues i Milik u anulua për pozicion jashtë loje për shkak të një që nuk u kap nga kamerat VAR që nuk e vizualizoi Antonio Candrevan duke i mbajtur të gjithë në lojë.

Reklama
Reklama

“Djemtë luajtën mirë kundër një ekipi të talentuar, fizik të Atalantës, nuk ishte e lehtë të qëndronim të koncentruar, por ata treguan profesionalizëm, përgjegjësi dhe dëshirë për të vazhduar punën që nisëm”, vazhdoi Allegri.

“Ne duhet të vazhdojmë të bëjmë punën tonë, e cila është në fushë. Ne duhet t’i falënderojmë lojtarët për atë që bënë këtë mbrëmje, sepse e kuptoj se është e dëmshme psikologjikisht të shohësh veten të shkosh nga vendi i dytë ose i tretë në vendin e 10-të, është sikur të të heqin atë që ke arritur. Lojtarët dhe stafi që punuan rreth tyre janë për t’u përgëzuar”, vazhdoi strategu i Boanconerëve. /Telegrafi/