Mesfushori i Bayern Munichut dhe Spanjës, Thiago Alcantara ka sulmuar përdorimin e VAR në futboll, duke dalë krejtësisht kundër tij.

Ish-lojtari i Barcelonës këmbëngul se sistemi i teknologjisë së videove do të thotë se loja ka humbur një pjesë të esencës së saj dhe diçka shumë të rëndësishme.

“Jam krejtësisht kundër VAR-it”, ka thënë fillimisht Alcantara për Diario AS.

“Jam një futbollist romantik dhe më pëlqejnë pak çrregullime, pa atë nuk do të kishim momente mitike që kanë ekzistuar gjatë gjithë historisë së futbollit”.

“Mendoj se është një zbatim që i jep drejtësi pak më shumë lojës, por në thelb ajo e heq thelbin e lojës”.

“Herën e parë që do të festoni, ju jeni pak të vetë-vetëdijshëm sepse gjëja e parë që shikoni është nëse gjyqtari ka pranuar golin ose nëse ai ka dorën e tij në veshin e tij”.

Alcantara gjatë një ndeshje ndaj Liverpoolit (Foto: Clive Brunskill/Getty Images/Guliver)

“Futbolli ka humbur diçka shumë të rëndësishme”, përfundoi mesfushori spanjoll.

Thiago u bashkua me Bayernin nga gjigantët katalunas në verën e vitit 2013 dhe është ende një pjesë e rëndësishme e skuadrës kombëtare të Spanjës. /Telegrafi/