LAJMI I FUNDIT:

Ajo nuk ekziston, por hyri në listën prestigjioze të Forbes të grave më të fuqishme në botë

Ajo nuk ekziston, por hyri në listën prestigjioze të Forbes të grave më të fuqishme në botë

Së fundmi kemi shkruar për listën e femrave më të fuqishme në botë, e cila tradicionalisht publikohet nga Forbes. Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, zuri vendin e parë edhe këtë vit.

Lista prestigjioze përfshin gra të spikatura në të gjitha fushat e aktivitetit, nga politika dhe sipërmarrja e deri te bota e argëtimit, ndaj nuk është çudi që presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde, zëvendëspresidentja e SHBA-së, Kamala Harris, këngëtarët amerikane, Taylor Swift, Beyonce dhe Rihanna.

Megjithatë, një emër është një surprizë, aq më tepër që është një person imagjinar!

Ndikimi i saj ishte kaq i përhapur dhe domethënës, këtë vit, sa ajo u rendit e 100-ta në listën e Forbes. Emri i saj është Barbie.

View this post on Instagram

A post shared by Barbie (@barbie)

Ajo mund të jetë një kukull, por me kalimin e kohës është bërë shumë më tepër se kaq. Ndikimi i saj u zgjerua veçanërisht pas filmit me regji të Greta Gerwig, në të cilin bukuroshja Margot Robbie luajti rolin kryesor.

Falë magjisë së Hollywoodit, Barbie është kthyer në një simbol të fuqizimit të femrës dhe domosdoshmërisë së luftës për të rifituar të drejtat që i janë hequr.

“Ajo frymëzoi vajzat dhe nënat e tyre për breza, por viti 2023 ishte viti kur frymëzimi mungonte më shumë. Pas 65 vitesh ekzistencë, Barbie është në kulmin e fuqisë së saj”, thuhet në deklaratë.

Pas suksesit botëror të filmit “Barbie”, u rritën edhe shitjet e kukullave. Në tremujorin e tretë u regjistrua një kërcim prej 16 për qind, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022.

Barbie sundon edhe rrjetet sociale dhe mund të mburret me më shumë se pesë milionë ndjekës në TikTok dhe Instagram, ose 12 milionë abonentë në platformën YouTube.

Drejtoresha e markës në kompaninë e lodrave Mattel, Lisa McKnight, thekson se Barbie është “një forcë për t’u llogaritur”. /Telegrafi/

View this post on Instagram

A post shared by BARBIE (@barbiethemovie)


Në trend Fun

Më shumë
Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Interesante
Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Interesante
Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Interesante
Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Interesante
Veprimi i pabesueshëm i qenit u regjistrua nga kamerat e vëzhgimit

Veprimi i pabesueshëm i qenit u regjistrua nga kamerat e vëzhgimit

Interesante
Burri më i gjatë dhe gruaja më e shkurtër në botë takohen përsëri, gjashtë vjet pas fotosesionit të tyre viral përpara piramidave egjiptiane

Burri më i gjatë dhe gruaja më e shkurtër në botë takohen përsëri, gjashtë vjet pas fotosesionit të tyre viral përpara piramidave egjiptiane

Interesante
Kalo në kategori