Piloti dhe pasagjeri i një aeroplani të vogël me një motor arritën të largoheshin “pa asnjë gërvishtje” pasi zbritën në një autostradë në Kaliforni të martën pasdite.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Andrew Cho i cili po pilotonte Piper Cherokee humbi fuqinë e motorit dhe kështu vendosi të përdorte autostradën 91 pranë Corona në kontenë Riverside, në lindje të LA, si një pistë.

Dhe pamjet e publikuara kanë kapur momentin dramatik kur aeroplani arriti të zbriste midis makinave rreth orës 12:30 pasdite në korsitë drejt lindjes.

Zbritja ishte pothuajse e përsosur derisa njëri nga krahët goditi një kamionçinë që kalonte, më pas duke përhapur karburant të ndezshëm në të gjithë sipërfaqen e rrugës.

Reklama

Si pasojë, aeroplani shpërtheu në flakë ndërsa kalonte nëpër korsitë e autostradës.

Reklama

Pak sekonda më vonë, shoferët kalimtarë kapën momentin kur Cho dhe pasagjeri i tij partner i biznesit shpëtuan nga rrënojat e djegura, ndërsa tymi i zi i dendur shpërndahej në ajër.

Cho tha se gjithçka ishte për shkak të stërvitjes që ai ishte në gjendje të bënte uljen në përplasje me sukses. /Telegrafi/