Ish-menaxheri i ekipit të Milanit, Christian Abbiati thotë se ka pasur shumë konfuzione nën udhëheqjen kineze gjersa këtë aktualen e përshkruan edhe më të keqe.

Italiani, i cili dikur ishte edhe portier i klubit të famshëm, thotë se pas këtij roli, vështirë se mund të imagjinojë veten në kostum dhe këpucët e tij.

Ai gjithashtu shton se nuk mund të bëjë politikë gjersa thekson se pikërisht kjo punë është e menaxherit të ekipit.

“Ju duhet t’i ndihmoni të gjithë, trajnerin, drejtorin sportiv, lojtarët , Milanellon, rolet e çuditshme dhe në fund gjithmonë duhet t’i baraspeshoni gjërat”.

“Ja një shembull …Në qoftë se një lojtar bënë budallallëqe dhe ju ia thoni trajnerit, ju rrezikon të shiheni prej tyre si spiun. Ky është roli politik dhe e kuptova se nuk ishte për mua. Në shumicën e rasteve shkoja në shtëpi i zemëruar “, tha Abbiati.

Të gjitha lajmet rreth Milanit Të gjitha lajmet rreth Milanit

Ai vuri në dukje se drejtori i tij sportiv, Massimiliano Mirabelli, i ofroi atij një kontratë të re, të cilën ai nuk e pranoi.

“Gabimi im ishte se unë e kam krahasuar Milanin e sotëm me atë të vjetrin duke marrë disa pika referimi. Në vend të kësaj, ka pasur shumë konfuzion, me respektin e duhur për stafin e stërvitjeve. Organizimi i ndryrë po shtiret si i përkryer”, ka thënë Abbiati.

Ndryshe, italiani ka fituar të gjitha trofetë e mundshëm me kuqezinjtë duke përfshirë edhe Ligën e Kampionëve si dhe Serie A. /Telegrafi/