LAJMI I FUNDIT:

Zyrtare: Ligës Premier i dërgohet letër për heqjen e VAR-it

Zyrtare: Ligës Premier i dërgohet letër për heqjen e VAR-it

The Athletic ka bërë të ditur se një zhvillim thelbësor mund të ndodhë në futbollin anglez, pasi Liga Premier është në prag të mbajtjes së një votimi që mund të sjellë ndryshime të rëndësishme.

Sipas raportimeve, kampionati më i pasur i futbollit në botë do të votojë për mundësinë e heqjes së Asistentit të Referimit me Video (VAR) filluar nga sezoni 2024/25.

Kjo lëvizje vjen pas mocionit të dorëzuar zyrtarisht nga klubi i Wolves, dhe procesi i votimit është caktuar të ndodhë më 6 qershor.

Për të siguruar që kjo ndryshim i rëndësishëm të miratohet dhe të vihet në zbatim, do të jetë e nevojshme që të paktën 14 nga 20 klube anëtare të ligës të japin votën e tyre në favor të heqjes së VAR.

Debati rreth VAR ka qenë një temë e nxehtë që nga implementimi i tij, me kritika të shpeshta për mënyrën sesi ka ndikuar në rrjedhën e lojës dhe vërtetësinë e vendimeve.

Ky votim do të jetë një moment kyç që do të tregojë nëse klubet e Ligës Premier dëshirojnë të vazhdojnë me teknologjinë e VAR apo preferojnë të kthehen në metodat e mëparshme të arbitrazhit. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Emërohen dhe renditen top 10 talentët më të vlefshëm në Euro 2024

Emërohen dhe renditen top 10 talentët më të vlefshëm në Euro 2024

Përfaqësueset
De Zerbi arrin marrëveshje në parim me klubin e ri

De Zerbi arrin marrëveshje në parim me klubin e ri

Ligue 1
Ylli i La Ligës zbulon se kombëtarja e Brazilit i ka kërkuar të shkurtojë flokët

Ylli i La Ligës zbulon se kombëtarja e Brazilit i ka kërkuar të shkurtojë flokët

Përfaqësueset
Sot nis Euro 2024, festivali i futbollit në Gjermani garanton spektakël

Sot nis Euro 2024, festivali i futbollit në Gjermani garanton spektakël

Përfaqësueset
Real Madridi do të thyejë rregullin e klubit dhe do t’i ofrojë Carvajalit marrëveshjen e re ‘të ndaluar’

Real Madridi do të thyejë rregullin e klubit dhe do t’i ofrojë Carvajalit marrëveshjen e re ‘të ndaluar’

La Liga
Lionel Messi emëron portierin më të mirë aktual në botë

Lionel Messi emëron portierin më të mirë aktual në botë

Përfaqësueset
Kalo në kategori