LAJMI I FUNDIT:

Zyra e Orbanit: Nuk do ta arrestonim Putinin nëse do të hynte në Hungari

Zyra e Orbanit: Nuk do ta arrestonim Putinin nëse do të hynte në Hungari

Shefi i zyrës së kryeministri hungarez Viktor Orban, ka thënë se Hungaria nuk do ta arrestonte presidentin rus Vladimir Putin, nëse ai do të hynte në këtë vend – duke sqaruar se nuk ka asnjë bazë ligjore për këtë.

Reklama

Hungaria nënshkroi dhe ratifikoi Statutin e Romës, për krijimin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC), transmeton Telegrafi.

Kjo gjykatë lëshoi ​​një urdhër-arrest për Putinin të premten, duke e akuzuar atë për krimin e luftës për dëbimin e paligjshëm të qindra fëmijëve nga Ukraina.

I pyetur nëse Putini do të arrestohej po të futej në territorin e Hungarisë, Gergely Gulyas tha se Statuti i Romës nuk është i përfshirë në sistemin ligjor hungarez.

Zelensky viziton Khersonin, thotë se gjithçka do të “ndërtohet nga e para”
Lexo po ashtu Zelensky viziton Khersonin, thotë se gjithçka do të “ndërtohet nga e para”

“Ne mund t’i referohemi ligjit hungarez dhe në bazë të tij nuk mund të arrestojmë presidentin rus, sepse statuti i ICC nuk ka hyrë në fuqi në Hungari”, tha Gulyas.

Ai tha gjithashtu se qeveria nuk ka marrë një qëndrim në lidhje me urdhër-arrestin për Putinin.

“Vendime të tilla nuk janë më të lumturat sepse ato kontribuojnë në përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit, jo paqes. Ky është mendimi im”, shtoi Gulyas. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë vetura në Kiev

Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë vetura në Kiev

Evropa
Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Evropa
Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Botë
Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Botë
Burri nga Kalifornia shpallet i pafajshëm pasi kaloi 33 vjet në burg - ky ishte reagimi dhe deklaratat e tij

Burri nga Kalifornia shpallet i pafajshëm pasi kaloi 33 vjet në burg - ky ishte reagimi dhe deklaratat e tij

Amerika
Deklaratat e Kemal Kiliçdaroglu, pas raportimit se Erdogan është fitues në zgjedhjet për president të Turqisë

Deklaratat e Kemal Kiliçdaroglu, pas raportimit se Erdogan është fitues në zgjedhjet për president të Turqisë

Turqia
Kalo në kategori