LAJMI I FUNDIT:

Zelensky viziton Khersonin, thotë se gjithçka do të “ndërtohet nga e para”

Zelensky viziton Khersonin, thotë se gjithçka do të “ndërtohet nga e para”

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka vizituar rajonin jugor Kherson, duke inspektuar infrastrukturën lokale, dhe premtoi se “gjithçka që do të ndërtohet nga zero”, pas përfundimit të luftës.

Reklama

Vizita në rajonin që ushtria ukrainase kreu kundërofensivën kundër forcave pushtuese ruse në fund të vitit të kaluar, është vizita e dytë e Zelensky në këtë rajon gjatë kësaj jave, transmeton Telegrafi.

Dje vizitoi ushtarët ukrainas në vijën e frontit në qytetin e Bakhmutit, ku ndau medalje për ushtarët dhe personelin mjekësor të spitalit, ku trajtoheshin ushtarët e plagosur.

Flamuri ukrainas valon në majën e kullës së telekomunikimit në Krime
Lexo po ashtu Flamuri ukrainas valon në majën e kullës së telekomunikimit në Krime

“Do të ndërtojmë gjithçka nga zero. Sikur çdo qytet e fshat që ka vuajtur nga pushtuesi, duhet të ndërtojmë gjithçka nga e para dhe të punohet shumë në mbrojtjen e infrastrukturës energjetike”, shtoi Zelensky derisa qëndroi në rajonin e Khersonit.

Kundërofensiva ukrainase e nisur vitin e kaluar, detyroi ushtrinë ruse të largohet nga rajonit – pra Khersonit që e kishin patur  nën kontroll për disa muaj. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Evropa
Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Evropa
Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Serbia
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Turqia
Kalo në kategori