LAJMI I FUNDIT:

“Zogu më i rrezikshëm në botë” u pikas në një plazh të Australisë

“Zogu më i rrezikshëm në botë” u pikas në një plazh të Australisë

Pushuesit e një plazhi në Australi u tronditën kur panë se një zog i madh dhe “i paparashikueshëm” erdhi në breg.

Njerëzit e kishin parë krijesën duke notuar në plazhin ku gjendet një zonë kampingu në Gjirin Bingil, më 31 tetor, sipas Departamentit të Mjedisit dhe Shkencës në Queensland. Në fillim menduan se ishte një breshkë ose një peshkaqen, transmeton Telegrafi.

Derisa shpendi arriti në breg, identiteti i tij u bë i qartë, ku autoritetet përkatëse thanë se ishte një ‘kasua’.

Sipas Departamentit të Mjedisit dhe Shkencës në Queensland, kasua-t janë specie e zogjve të mëdhenj që nuk fluturojnë dhe gjenden në pyjet tropikale të Queensland dhe në Papua Guinea të Re.

Ata mund të rriten deri në afro 2 metra, dhe mund të jenë 75 kilogram.

Kasua ka një qafë të gjatë shumëngjyrëshe dhe thonj në formë kame në gishtat e këmbëve.

Sipas një artikulli nga Biblioteka e Kongresit “kasua” konsiderohet si “zogu më i rrezikshëm në botë”, për shkak të madhësisë, forcës dhe kthetrave.

Në këtë artikull gjithashtu thuhet se sjellja e zogut është e “paparashikueshme”. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Interesante
Burri nga Florida kap peshkaqenin pa u frikësuar fare

Burri nga Florida kap peshkaqenin pa u frikësuar fare

Interesante
Çakalli zbret në mes të Tiranës, kapet në shkallët e Teatrit të Operas dhe Baletit

Çakalli zbret në mes të Tiranës, kapet në shkallët e Teatrit të Operas dhe Baletit

Fun
Burri ndan fotot e

Burri ndan fotot e "iPhone 15 të rremë" që pranoi nga Amazon - reagon kompania

Fun
Nëna mendonte se vajza e saj kishte fuqi të mbinatyrshme: Me këtë truk të thjeshtë, edhe ju mund t'i mahnitni njerëzit

Nëna mendonte se vajza e saj kishte fuqi të mbinatyrshme: Me këtë truk të thjeshtë, edhe ju mund t'i mahnitni njerëzit

Fun
Burri nga Spanja futet në librin e rekordeve Guiness, për vrapimin më të shpejtë në 100 metra me take të larta

Burri nga Spanja futet në librin e rekordeve Guiness, për vrapimin më të shpejtë në 100 metra me take të larta

Interesante
Kalo në kategori