LAJMI I FUNDIT:

Zbulohet gjeneza e përplasjes mes Guardiolas dhe Cancelos

Zbulohet gjeneza e përplasjes mes Guardiolas dhe Cancelos
Reklama

Barcelona vështirë se mund të kishte kërkuar më shumë nga Joao Cancelo në fazat fillestare të huazimit të tij, pasi kishte shënuar dy herë dhe asistuar një herë në tri startimet e tij të para. Mbrojtësi portugez ka qenë në formë të mirë dhe duket se i ka dhënë Xavi Hernandez një dimension krejtësisht të ri për të punuar.

Pjesërisht, arsyeja pse ata arritën ta nënshkruajnë atë është për shkak të mosmarrëveshjes së tij me Pep Guardiolën. Ndërsa asnjëri nuk e ka pranuar ndonjëherë një grindje, në hapësirën e gjashtë muajve, ai u shndërrua nga një lojtar vendimtar në person non grata dhe u huazua te Bayern Munich në janar. Këtë verë ai u huazua te Barcelona.


Tani Catalunya Radio ka zbuluar gjenezën e përjashtimit të tij, siç transmetohet nga Diario AS. Sipas informacioneve të tyre, gjithçka erdhi nga një derbi i Mançesterit që Manchester City humbi 2-1 janarin e kaluar, kur Guardiola pa diçka që nuk i pëlqente nga Cancelo.

Shënoi dhe asistoi në rikthimin spektakolar të Barçës, por Cancelo me kritika të ashpra ndaj vetës: Kam bërë ndeshje të keqe
Lexo po ashtu Shënoi dhe asistoi në rikthimin spektakolar të Barçës, por Cancelo me kritika të ashpra ndaj vetës: Kam bërë ndeshje të keqe

Ndeshjen tjetër ai u zëvendësua nga Rico Lewis, i cili performoi mirë në një fitore 4-2 ndaj Tottenham Hotspur, dhe më pas i mbajti gjërat të njëjta për fitoren e tyre 3-0 ndaj Wolves ndeshjen tjetër.

Në raundin e katërt të FA Cup, Cancelo mbeti në stol, dhe duke dëgjuar e parë sjelljet dhe komentet e portugezit për shokët e tij në stol, Guardiola u tha drejtorëve Txiki Begiristain dhe Ferran Soriano se Cancelo duhej të hiqej nga dhoma e zhveshjes.

Xavi do të shpresojë që të mos vijë kurrë deri në atë pikë me Cancelon. Barcelona shpreson të sigurojë nënshkrimin e tij verën e ardhshme me një çmim tashmë në mendje. Ai do të jetë 30 vjeç në atë fazë dhe do të ketë ende tre vjet në marrëveshjen e tij me Cityn. Për Blaugranët, nëse Cancelo provon të jetë një sukses, atëherë ata do të jenë të prirur ta transferojnë atë, duke pasur parasysh vështirësitë e tyre kronike në krahun e djathtë.