LAJMI I FUNDIT:

Xhaka, Ronaldo, Neymar: Shtatë rastet kur yjet kritikuan publikisht bashkëlojtarët e tyre

Xhaka, Ronaldo, Neymar: Shtatë rastet kur yjet kritikuan publikisht bashkëlojtarët e tyre

Arsenali pësoi një goditje të madhe për shpresat e tyre për kualifikim në Ligën e Kampionëve kur humbi 2-0 ndaj Newcastle Unitedi të hënën mbrëma dhe mesfushori i Topçinjve, Granit Xhaka nuk u përmbajt kur bëhej fjalë për performancën e shokëve të tij në intervistën e tij pas ndeshjes.

Fitorja kundër ‘Magpies’ ishte një domosdoshmëri për Arsenalin pasi ata kërkuan të vazhdonin presionin ndaj rivalëve vendas Tottenham në garën për vendin e katërt në Ligën Premier.

Megjithatë, larg nga rasti, lojtarët e Mikel Artetës u mposhten në St. James’ Park. Një autogol i Ben White, i ndjekur nga një i dytë nga Bruno Guimaraes u dha vendësve tre pikët e merituara dhe Arsenalit humbjen e madhe.

Lojtarët e Arsenalit ishin dukshëm të shqetësuar pas përfundimit, me klubin që tani mbështetet te Norëich City për të bërë një përmbysje të pamundur kundër Spurs në ndeshjen e fundit nëse duan të sigurojnë Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.

"Nuk e meritojmë të luajmë në Ligën e Kampionëve, madje as në atë të Evropës" - Xhaka nuk ngurroi t'i 'sulmonte' bashkëlojtarët pas humbjes nga Newcastle
Lexo po ashtu "Nuk e meritojmë të luajmë në Ligën e Kampionëve, madje as në atë të Evropës" - Xhaka nuk ngurroi t'i 'sulmonte' bashkëlojtarët pas humbjes nga Newcastle

“Është e vështirë të gjesh fjalët e duhura. Nga minuta e parë deri në të 90-ën nuk e meritonim të ishim në fushë”, ka pranuar Xhaka për Sky Sports pas ndeshjes.

“Nuk mund t’ju shpjegoj pse. Ne nuk bëmë atë që ishte plani i lojës, duke mos dëgjuar trajnerin. Ajo që ndodhi ishte një shfaqje fatkeqësie. Nuk e meritojmë të luajmë në Ligën e Kampionëve apo në Ligën e Evropës. Është shumë e vështirë për ta marrë atë për momentin”.

“Nuk e di pse nuk po bëjmë atë që na kërkon trajneri. Nëse dikush nuk është gati për këtë lojë, të qëndroj në shtëpi. Nuk ka rëndësi mosha juaj. Nëse jeni nervoz, qëndroni në stol ose qëndroni në shtëpi. Ju keni nevojë për njerëzit që të kenë ko** për të ardhur këtu dhe për të luajtur”, përfundoi kritikat e tij shqiptari.

Megjithatë, Xhaka nuk është emri i parë i madh që shpreh publikisht zhgënjimin e tyre ndaj shokëve të skuadrës.

Me kalimin e viteve, një numër yjesh të njohur kanë shprehur pakënaqësinë e tyre me ata që i rrethojnë, duke përdorur zakonisht mediat për të kuptuar mendimin e tyre në terma jo të sigurt.

Pas ‘zhurmës’ së Xhakës, faqja sportive GiveMeSport ka publikuar shtatë shembuj të tjerë ku lojtarët e vjetër kanë bërë një goditje publike ndaj kolegëve të tyre me performancë të dobët.

William Gallas – Arsenal, 2008

Mjerisht për tifozët e shumëvuajtur të Arsenalit, intervista e ashpër e Xhakës nuk është asgjë e re. Në vitin 2008, kapiteni i atëhershëm i klubit Gallas dha një vlerësim brutal për shanset e Topçinjve për titull, kur pretendoi se atyre u mungonte guximi pas humbjes 2-0 në shtëpi ndaj Aston Villa.

“Ne nuk jemi mjaftueshëm të guximshëm në betejë. Mendoj se duhet të jemi ushtarë. Për të qenë kampionë, ju duhet të luani ndeshje të mëdha çdo fundjavë dhe të luftoni”.

“Ne po përballemi me skuadra që nuk kanë frikë të luajnë futboll kundër nesh, që nuk kanë frikë të na marrin në vendin tonë dhe kjo po bëhet e rrezikshme për Arsenalin”, kishte thënë Gallas për BBC Sport.

Rafa Marquez – New York Red Bulls, 2011

Pasi kishte shijuar një periudhë plot trofe gjatë shtatë viteve te Barcelona – ku fitoi dy herë Ligën e Kampionëve – ish-kapiteni i Meksikës, Marquez, kaloi në MLS në vitin 2010. Nga mesi i sezonit të tij të dytë në ShBA, ishte e qartë se ai nuk ishte i impresionuar nga forca e përgjithshme e ekipit të tij Neë Yor Red Bulls.

Pas humbjes 3-1 të shtatorit 2011 në shtëpi ndaj Real Salt Lake, Marquez dha një intervistë ku kritikoi të gjithë mbrojtjen e ekipit – duke përjashtuar veten.

“Mendoj se kjo është një lojë ekipore dhe për fat të keq nuk ka një nivel të barabartë midis shokëve të mi dhe meje. Unë nuk po i kushtoj vëmendje kësaj. Jam duke u fokusuar në lojën time… Jam duke u fokusuar në performancën time më të lartë, në nivelin më të lartë. Kjo nuk do të thotë se e gjithë mbrojtja mund të performojë në të njëjtin nivel, ky është problemi”, kishte thënë Marquez për ESPN.

Neymar – Paris Saint-Germain, 2020

Kur je një yll botëror në nivelin e Neymar, fitimi i trofeve të shumtë çdo sezon është më shumë një pritje sesa një arritje, veçanërisht kur luan për skuadrën më të mirë në të gjithë futbollin francez.

Natyrisht, atëherë, sulmuesi i talentuar brazilian nuk ishte aspak i lumtur kur skuadra e tij PSG humbi nga Rennes në finalen e Coupe de France më 2020.

Pasi pësoi dhimbje si në Ligën e Kampionëve ashtu edhe në Kupën e Ligës së Francës në sezonin 2019/20, humbja do të thoshte që PSG-ja e përfundoi sezonin me vetëm titullin e Ligue 1 në meritë të tyre.

Një Neymar i zhgënjyer vuri në shënjestër një numër lojtarësh më të rinj në skuadrën e PSG-së pas paraqitjes së tyre të zymtë në finale.

“Ne duhet të jemi më shumë si burra në dhomën e zhveshjes, duhet të jemi më të bashkuar. Unë shoh shumë lojtarë të rinj që nuk janë të humbur saktësisht, por u mungon më shumë veshi se goja”.

“Ata duhet të dëgjojnë më shumë sesa të flasin. Ndonjëherë flet një djalë më me përvojë dhe ata përgjigjen. Flet vetë trajneri dhe ata ia kthejnë. Kështu nuk shkon larg një ekip”.

“Ne jemi më me përvojë, ndaj duhet të na respektojnë pak, të dëgjojnë pak më shumë. Unë duhej të bëja të njëjtën gjë kur isha duke filluar”, ishte shpjeguar Neymar pas ndeshjes për joe.co.uk.

Cristiano Ronaldo – Manchester United, 2022

Duke vazhduar këtë temë, pesë herë fituesi i “Topit të Artë”, ka pasur vështirësitë e tij me talentët e rinj këtë sezon.

Në janar, pas një ecurie të dobët të formës, Ronaldo doli publikisht me zhgënjimin e tij për një numër lojtarësh të rinj në Old Trafford që dështuan të merrnin këshilla.

“Lojtarët e pjekur, lojtarët më të vjetër mund të ndihmojnë gjithmonë lojtarët e rinj. Por, mund t’ju jap një shembull, nëse ju jap këshilla, edhe nëse jeni më i ri se unë dhe nëse nuk e ngulitni atë në jetën tuaj të përditshme, do të jetë e vështirë”.

“Mund të flasësh gjithë ditën me atë person. Nëse ai nuk vjen nga brenda jush, është e pamundur. Mbaj mend që kur isha 18, 19, 20 vjeç, disa lojtarë të vjetër flisnin me mua dhe unë e merrja atë si, ‘Cristiano, ti e di që duhet të përmirësohesh. Ata dinë më shumë se ju, janë më me përvojë se ju. Kanë kaluar shumë momente të këqija’”.

“Por njerëzit e tjerë (të rinjtë) nuk e pranojnë këtë nëse i kritikoni. Këtë nuk e them në lidhje me lojtarët tanë, por në përgjithësi. Unë kam fëmijë, e di. Ndonjëherë kur je pak më i vështirë, ata bëjnë të kundërtën, duhet të gjesh ekuilibrin e duhur për të folur me ta”.

“Por për mendimin tim, çështja kryesore është se duhet të vijë nga brenda jush. Duhet të jesh krenar për veten, të shikosh në pasqyrë dhe të thuash, dëgjo, të dhashë gjithçka. Dhe unë mendoj se të gjithë ne duhet ta bëjmë këtë”, kishte deklaruar Ronaldo.

Roy Keane – Man Utd, 2005

Ndërkohë që komentet e Ronaldos sigurisht që ishin të dizajnuara për të qenë prerëse, ato nuk ishin asgjë në krahasim me sharjen famëkeqe të Roy Keane në 2005 në MUTV, me fjalët e irlandezit që përfundimisht çuan në largimin e tij nga klubi.

Fjalët e tij pas humbjes 4-1 ndaj Middlesbrough ishin aq të këqija sa Sir Alex Ferguson kërkoi që ajo të mos transmetohej kurrë, madje u përpoq të fshinte çdo kopje të intervistës që ekzistonte.

“Është një mbrojtje e dobët. Vetëm për shkak se paguheni 120 mijë funte në javë dhe luani mirë për 20 minuta kundër Tottenhamit, ju mendoni se jeni një superyll”, kishte thënë Keane për performancën e Rio Ferdinand.

Kieran Richardson u cilësua si “dembel”, ndërsa John O’Shea u kritikua gjithashtu. Pyetje të forta u ngritën edhe në lidhje me pretendimet e Darren Fletcher dhe Alan Smith për një vend në formacion.

Ngjashëm me Ronaldon, Keane vazhdoi të sulmonte lojtarët e rinj brenda sistemit të Djajve të Kuq.

“Kur nënshkruajnë kontratat, mendojnë se ia kanë dalë. Ata ia kanë borxh menaxherit, stafit dhe tifozëve. Ata mendojnë se ia kanë dalë”.

“Lojtarët më të rinj janë zhgënjyer nga disa nga ata më me përvojë – ata nuk po udhëheqin. Ka mungesë të personazheve”.

“Duket se në këtë klub duhet të luash keq që të shpërblehesh. Ndoshta kjo është ajo që duhet të bëj kur të kthehem – të luaj keq”, përfundonte irlandezi.

Diego Costa–Chelsea, 2015

Aq i mërzitur ishte sulmuesi brazilian Costa me përpjekjet mbrojtëse të kolegëve të tij në Chelsea gjatë një ndeshjeje të dhjetorit 2015 në Leicester City, saqë ai haptas u bëri shenjë atyre që të mos flinin më.

Në skenat e pabesueshme pasi Jamie Vardy kishte dhënë epërsinë e Dhelprave, Costa e bëri gjestet e tij në vijën e pasme të Bluve duke mbështetur kokën mbi duart e tij në një mënyrë tallëse.

Nuk ishte i gabuar mesazhi brutal i Costës, i cili u kap nga kamerat televizive dhe u transmetua drejtpërdrejt në mbarë botën.

Zlatan Ibrahimovic – LA Galaxy, 2018

Sado të egra që ishin veprimet e Costës, të paktën ai e bëri fjalën vetëm një herë.

Megjithatë, Ibrahimovic gjithnjë i diskutueshëm është një ‘fabrikë’ e skandaleve dhe kritikave.

Zlatan kaloi dy sezone me skuadrën e MLS, LA Galaxy përpara se të kthehej në Evropë me AC Milan në 2020.

Gjatë gjithë kohës së tij në Amerikën e Veriut, Ibrahimovic nuk e fshehu besimin e tij se ai ishte lojtari më i mirë në ligë në një farë mase – dhe shpesh do zhgënjehej që shokët e tij të skuadrës nuk po vepronin në nivelin që ai donte.

Në fakt, sipas ish-mbrojtësit të San Jose Earthquakes, Florian Jungwirth, veterani suedez dikur kaloi një lojë të tërë duke shpërthyer me zë kundër kolegëve të tij.

“Ishte në vitin 2018 kur luajtëm në Stanford kundër Zlatanit për herë të parë – dhe ai ishte sikur të fyente vërtet të gjithë shokët e tij të skuadrës.

“Për 90 minuta – ai u bërtiste të gjithëve. Ishte thjesht qesharake. Të gjithë kishin shumë frikë prej tij dhe unë thjesht po qeshja sepse të gjithë ishin si fëmijë të vogël”, zbuloi Jungwirth në një postim në Twitter.

/Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Dikur kampion i Botës me Gjermaninë, tani falë biznesit fitimprurës po merr milionat

Dikur kampion i Botës me Gjermaninë, tani falë biznesit fitimprurës po merr milionat

Ndërkombëtare
Real Madridi me lëvizje befasuese, planifikon rikthmin e dy legjendave në ekip

Real Madridi me lëvizje befasuese, planifikon rikthmin e dy legjendave në ekip

La Liga
Qeveria spanjolle i detyrohet Dani Alvesit 1.2 milion euro, paratë mund të përdoren për të orkestruar lirimin nga burgu

Qeveria spanjolle i detyrohet Dani Alvesit 1.2 milion euro, paratë mund të përdoren për të orkestruar lirimin nga burgu

Ndërkombëtare
“Pse jo” – Ish-mbrojtësi i Barcelonës i cili po shkëlqen në Francë shprehet i gatshëm për rikthim

“Pse jo” – Ish-mbrojtësi i Barcelonës i cili po shkëlqen në Francë shprehet i gatshëm për rikthim

La Liga
Hansi Flick dëshiron dy lojtarë të Manchester United nëse bëhet trajneri i Barcelonës

Hansi Flick dëshiron dy lojtarë të Manchester United nëse bëhet trajneri i Barcelonës

La Liga
Momenti kur Jurgen Klopp vendosi të largohej nga Liverpooli pasi një teori e re del në dritë

Momenti kur Jurgen Klopp vendosi të largohej nga Liverpooli pasi një teori e re del në dritë

Premier League
Kalo në kategori