Boksieri Deontay Wilder, e ka mbrojtur veten pas deklaratës së bërë që do ta vriste një kundërshtar në ring, e që bëri bujë të madhe në mediat ndërkombëtare.

Amerikani 33-vjeçar ka thënë se ai kishte tentuar të thoshte në aspektin e stërvitjes që po bënte, para se të mbrojë titullin e WBC kundër bashkëkombësit e tij, Dominic Breazeale të shtunën.

Është ndeshja e parë që nga barazimi kontrovers me Tyson Furyn në dhjetor të vitit të kaluar, ku mbrojti titullin e botës, por që i la atij një shije të hidhur nga tifozët.

Dominic Breazeale (Foto: Sarah Stier/Getty Images/Guliver)

“Ky është i vetmi sport ku mund të bësh vrasje dhe të paguhesh në të njëjtën kohë. Është legale”, ka thënë javë më parë Wilder, që u kritikua jashtë mase nga tifozë e analistë.

Boksieri amerikan kishte bërë lloje të tilla të komenteve edhe në të kaluarën, duke fyer boksierin Tony Bellew dhe promotorin e Anthony Joshua, Eddie Hearn.

Wilder ka reaguar pas asaj deklarate të bërë duke thënë se ai e kishte fjalën për stërvitjet që po i bënte dhe për trupin e tij që po rikthehet në formë të lartë.

Të gjitha lajmet nga Deontay Wilder Të gjitha lajmet nga Deontay Wilder

“Jeta është në vij për këtë luftë dhe unë them për jetën e tij. Unë jam duke kërkuar një trup për rekordin tim. Dominic Breazeale e ka kërkuar vetë këtë. Unë nuk e kam ndjekur atë. Ky është një sport brutal. Nuk është një sport i gjentelmenëve”., ka shtuar më tej Wilder. /Telegrafi/