Paris Saint-Germain beson ende në rinovimin e kontratës me Kylian Mbappen këtë vit, thotë Arsene Wenger.

Sulmuesit francez i skadon kontrata në Parc des Princes këtë verë dhe së fundmi ai ka lënë të kuptohet për një lëvizje te Real Madridi, ndërsa intervista e tij më e fundit sugjeroi se ai është i hapur për t’u larguar nga Franca.

Lojtari 23-vjeçar ka marrë mantelin e yllit kryesor sulmues të skuadrës pasi Lionel Messi është ende i padisponueshëm pasi është rikuperuar nga COVID-19 ndërsa problemet e lëndimit të Neymar e kanë përjashtuar atë deri në shkurt.

Të gjitha lajmet nga Kylian Mbappe Të gjitha lajmet nga Kylian Mbappe

Në pak më shumë se pesë muaj të mbetur nga marrëveshja e tij aktuale në kryeqytetin francez dhe me bisedimet e kontratës në bllokim, duket se ka gjithnjë e më shumë gjasa që Mbappe të largohet si lojtar i lirë këtë verë.

Madje ka pasur raportime se PSG është e gatshme ta bëjë atë lojtarin e tyre më të paguar duke i ofruar kushte të përmirësuara në kontratat përkatëse të Messit dhe Neymar.

Megjithatë, ish-trajneri i Arsenalit, Wenger beson se PSG mund të mbajë sulmuesin e tyre dhe nuk e ka humbur shpresën për ta bindur atë për të nënshkruar një marrëveshje të re.

Të gjitha lajmet nga Arsene Wenger Të gjitha lajmet nga Arsene Wenger

Në një intervistë për Canal+ në Francë ai deklaroi: “PSG kishte një ofertë të fortë nga Real Madrid. Kur refuzoni 180 milionë euro…edhe për PSG-në, kjo është ende një shumë e madhe”.

“Kështu që, kur ata refuzuan këto para, mendoj se ata thanë me vete: ‘Duhet të kemi një sezon të mrekullueshëm, ne kemi Messin dhe nuk mund të përballojmë të humbasim Mbappen, ne do të arrijmë ta bindim atë të qëndrojë’”.

Sidoqoftë, Wenger – i cili nuk ka qenë i përfshirë në një klub që nga largimi nga Topçinjtë në vitin 2018 – shtoi se sa më gjatë të kalojë koha, aq e vështirë do të jetë për Les Parisiens të rinovojë marrëveshjen me Mbappen. /Telegrafi/