LAJMI I FUNDIT:

Vjen reagimi i Ukrainës pas thirrjes së Papës për të “ngritur flamurin e bardhë”

Vjen reagimi i Ukrainës pas thirrjes së Papës për të “ngritur flamurin e bardhë”

Ukraina ka refuzuar thirrjen e Papa Françeskut për të zhvilluar negociata me Rusinë më shumë se dy vjet pas pushtimit të saj, duke thënë se Kievi “nuk do të dorëzohet kurrë”.

“Flamuri ynë është verdhë e blu. Ky është flamuri me të cilin jetojmë, vdesim dhe triumfojmë. Ne kurrë nuk do të ngremë asnjë flamur tjetër”, tha ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba në mediat sociale të dielën.

Dhe reagimi i tij vjen një ditë pasi Papa tha se Kievi duhet të “ketë guximin të ngrejë flamurin e bardhë”, përcjell Telegrafi.


Udhëheqësi 87-vjeçar katolik tha në një intervistë me transmetuesin zviceran RTS se Ukraina duhet të negociojë me Rusinë, e cila ka kapur zona të mëdha të territorit ukrainas që kur nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë në shkurt 2022.

Në një pjesë të intervistës së publikuar të shtunën, udhëheqësi katolik ngriti mundësinë e dorëzimit.

“Unë besoj se më të fortët janë ata që e shohin situatën, mendojnë për njerëzit dhe kanë guximin të ngrenë flamurin e bardhë dhe të negociojnë”, tha Papa Françesku në një intervistë që Vatikani tha se ishte kryer në fillim të shkurtit.

Kuleba i bëri thirrje Papës që të qëndrojë “në anën e së mirës” dhe të mos i vendosë palët kundërshtare “në të njëjtën bazë dhe t’i quajë “negociata”.

Kuleba gjithashtu dukej se i referohej disa bashkëpunimeve të kishës katolike me forcat naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur tha si vijon: “Në të njëjtën kohë, kur bëhet fjalë për flamurin e bardhë, ne e dimë këtë strategji të Vatikanit nga gjysma e parë e shekullit të 20-të”.

“Bëj thirrje për të shmangur përsëritjen e gabimeve të së kaluarës dhe për të mbështetur Ukrainën dhe popullin e saj në luftën e tyre të drejtë për jetën e tyre”, shtoi Kuleba.

Ai gjithashtu falënderoi Papa Françeskun për “lutjet e tij të vazhdueshme për paqe” dhe tha se Kievi shpresonte se ai do të vizitonte Ukrainën.

“Ne vazhdojmë të shpresojmë se pas dy vitesh lufte shkatërruese në zemër të Evropës, Papa do të gjejë një mundësi për të bërë një vizitë apostolike në Ukrainë për të mbështetur mbi një milion katolikë ukrainas, mbi pesë milionë greko-katolikë dhe të gjithë ukrainasit”, ka thënë Kuleba.

Ndërkohë, ministri i Jashtëm i Polonisë, një aleat i zëshëm i Kievit, dënoi gjithashtu komentet e Papës.

“Si thua, për një ekuilibër, për të inkurajuar Putinin që të ketë guximin për të tërhequr ushtrinë e tij nga Ukraina? Paqja do të pasonte menjëherë pa pasur nevojë për negociata”, ka shkruar ministri i Jashtëm polak Radoslaw Sikorski në një postim në X. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Amerika
Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Amerika
Miliarderi Elon Musk mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, çfarë do të ndodh më pas?

Miliarderi Elon Musk mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, çfarë do të ndodh më pas?

Botë
Trump nominon J.D. Vance si kandidatin e tij për zëvendëspresident, por kush është senatori nga Ohio?

Trump nominon J.D. Vance si kandidatin e tij për zëvendëspresident, por kush është senatori nga Ohio?

Amerika
Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Amerika
Shpella e Hënës 'mund të jetë bazë' për astronautët e ardhshëm

Shpella e Hënës 'mund të jetë bazë' për astronautët e ardhshëm

Botë
Kalo në kategori