Wolverhampton Wanderers ishte shumë pranë transferimit të Enzo Fernandez për 17 milionë funte (19 milionë euro) – vetëm shtatë muaj para transferimit marramendës te Chelsea.

Futbollisti argjentinas e kompletoi transferimin rekord britanik nga Benfica në Stamford Bridge në ditën e fundit të afatit kalimtar për 107 milionë funte (120 milionë euro).

Blutë e thyen rekordin e mëparshëm prej 100 milionë funtesh (112 milionë euro) të mbajtur nga Manchester City që në vitin 2021 ia pagoi Aston Villa për Jack Grealish.

Megjithatë, Fernandez ka mundur të ishte pjesë e një klubi tjetër anglez në fillim të këtij sezoni për një shumë dukshëm më të vogël.

Enzo Fernandez prezantohet te Chelsea me fanellën me numër 5: Jam i lumtur dhe i emocionuar që i bashkohem ‘Krenarisë së Londrës’ Enzo Fernandez prezantohet te Chelsea me fanellën me numër 5: Jam i lumtur dhe i emocionuar që i bashkohem ‘Krenarisë së Londrës’
Reklama

Siç raporton gazetari i talkSPORT, Alex Crook, Wolves ishin shumë pranë transferimit të Enzos nga River Plate për 17 milionë funte (19 milionë euro).

Reklama

Mirëpo, marrëveshja nuk u arrit dhe Benfica e mori mesfushorin për 10 milionë euro dhe tetë milionë të tjera në formë shtesash, derisa klubi argjentinas mbajti 25 për qind të të drejtave ekonomike.

River Plate pasurohet nga kalimi i Enzos te Chelsea - madje ja kalon edhe shitjes së tyre rekord River Plate pasurohet nga kalimi i Enzos te Chelsea - madje ja kalon edhe shitjes së tyre rekord

Portugezët i vunë klauzolë prej 120 milionë eurosh për prishjen e kontratës që në afatin e janarit e pagoi Chelsea, teksa 25 për qind e kësaj shume shkoi te River Plate. /Telegrafi/