LAJMI I FUNDIT:

Vendet e BE-së do të dërgojnë ‘aeroplanë luftarakë’ në Ukrainë

Vendet e BE-së do të dërgojnë ‘aeroplanë luftarakë’ në Ukrainë

Vendet e BE-së do të dërgojnë “aeroplanë luftarakë” në Ukrainë për ta ndihmuar atë të luftojë sulmet ajrore dhe tokësore ruse.

Reklama

Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, ka thënë shefi i politikës së jashtme të bllokut, Josep Borrell.

“Ne do të ofrojmë edhe aeroplanë luftarakë. Nuk po flasim vetëm për municion. Ne po ofrojmë armë më të rëndësishme për të shkuar në luftë”, tha ai në një konferencë për shtyp.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba i ka thënë BE-së “ata kanë nevojë për llojin e aeroplanëve luftarakë që ushtria ukrainase është në gjendje të operojë… disa shtete anëtare kanë këto lloj aeroplanësh”, tha Borrell.

Komisioni Evropian mbyll hapësirën ajrore të BE-së për aeroplanët rusë, do të sanksionohen 'bjellorusët që ndihmojnë përpjekjet e luftës ruse'
Lexo po ashtu Komisioni Evropian mbyll hapësirën ajrore të BE-së për aeroplanët rusë, do të sanksionohen 'bjellorusët që ndihmojnë përpjekjet e luftës ruse'

Ndryshe, Ursula von der Leyen ka thënë se Komisioni Evropian po mbyll hapësirën ajrore të BE-së për aeroplanët rusë.

Presidentja e Komisionit Evropian tha se BE do të ndalojë gjithashtu mediat shtetërore ruse RT dhe Sputnik.

“Russia Today dhe Sputnik në pronësi të shtetit, dhe filialet e tyre, nuk do të jenë më në gjendje të përhapin gënjeshtrat e tyre për të justifikuar luftën e Putinit”.

“Ne po zhvillojmë mjete për të ndaluar dezinformimin e tyre toksik dhe të dëmshëm në Evropë”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Evropa
Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Evropa
Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Evropa
Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Evropa
Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Evropa
Sullivan: Me kundërofensivë, Ukraina do të rimarrë territor të rëndësishëm strategjik

Sullivan: Me kundërofensivë, Ukraina do të rimarrë territor të rëndësishëm strategjik

Evropa
Kalo në kategori