Virgil van Dijk e ka përjashtuar veten nga pjesëmarrja në Kampionatin Evropian të kësaj vere dhe në vend të kësaj synon një kthim në veprim të klubi i Liverpoolit në kohë për sezonin.

Kapiteni i Holandës është jashtë fushave që nga tetori pasi pësoi një dëmtim në ligamentin e kryqëzuar të përparmë pas një ndërhyrje të ashpër nga portieri i Evertonit, Jordan Pickford.

Megjithatë, 29-vjeçari ka përparuar mirë në rehabilitimin e tij dhe është fotografuar duke punuar me top në fushën e trajnimit Kirkby të Liverpool, si dhe duke postuar video të tij duke vrapuar jashtë.

Kjo kishte rritur shpresat se ai mund të bënte një kthim më të hershëm se sa pritej për Reds para fundit të sezonit dhe kishte sugjerime që ai madje mund të përfshihej në skuadrën e Holandë së Frank de Boer për turneun e kësaj vere.

Van Dijk, megjithatë, ka lëvizur për të sqaruar pozicionin e tij, duke këmbëngulur që fokusi i tij është te Liverpool, dhe të kthehet në gjendje të plotë për sezonin e ardhshëm.

“Gjërat kanë shkuar mirë, unë nuk kam pasur asnjë pengesë të vërtetë ose asgjë, thjesht kam përparuar mirë. Në këtë fazë të fundit për veten time, kam ardhur në një vendim që unë duhej të bëja: a do të përfshihesha në Euro, po apo jo?”, ka thënë fillimisht Van Dijk për faqen zyrtare të Liverpoolit.

“Me gjithçka që po ndodh, ndihem fizikisht se është vendimi i duhur që kam vendosur të mos shkoj në Evropian dhe të shkoj në fazën time të fundit të rehabilitimit gjatë kohës së pushimit. Pra, fokusi i plotë do të jetë në para-sezon me klubin dhe ky është një qëllim realist, kështu që unë jam duke pritur për këtë”.

“Padyshim që unë jam shumë i zhgënjyer që të humbas Evropianin dhe për të udhëhequr vendin tim atje, por gjërat kanë qenë ashtu si kanë qenë dhe unë duhet ta pranoj atë – ne të gjithë duhet ta pranojmë atë. Unë mendoj se vendimi për të mos shkuar është vendimi i duhur në skemën e madhe të gjërave”.

“Është e vështirë, por unë pajtohem me të”, përfundoi kapiteni i Holandës. /Telegrafi/