Trajneri i mëparshëm i Barcelonës, Ernesto Valverde, mund të ketë fituar dy tituj të La Ligas, një Kupë të Mbretit dhe një Superkupë të Spanjës në tre vitet e tij në Camp Nou, por mendon se njerëzit prisnin më shumë prej tij.

Duke folur në një intervistë, ai nuk iu shmang asnjë pyetjeve, duke zbuluar pikëpamjen e tij për Barcelonën si kërkuese dhe jokonformiste dhe duke shpjeguar nevojën e tij për një pushim.

“Ne fituam dy tituj të ligës dhe ishte mirë, por asgjë nuk është mjaft e mirë për disa njerëz”, deklaroi Valverde për revistën Libero.

A kishte zënkë mes Valverdes dhe Messit, trajneri i njohur thotë se më mirë është të mbetet mister kjo gjë A kishte zënkë mes Valverdes dhe Messit, trajneri i njohur thotë se më mirë është të mbetet mister kjo gjë

“Unë isha atje dy vjet e gjysmë dhe gjërat në Ligën e Kampionëve nuk na shkuan mirë dhe unë doja një ndryshim në fazën time të karrierës si trajner”.

“Por, këto gjëra kur ndodhin, është mirë, unë dhe grupi në përgjithësi e vlerësuam, tjetër gjë janë njerëzit e tjerë, por ne e vlerësuam sepse ishte e vështirë për ne”.

Që nga largimi i Valverdes , klubi ka kaluar në trazira nën drejtimin e Quique Setien, Ronald Koeman dhe tani Xavi.

“I shoh të gjitha nga distanca. Pasi largohesh nga një vend, kthen faqen, por për të lënë një klub si Barcelona, ​​duhet më shumë kohë për t’u dekompozuar”, ka reflektuar Valverde.

“Isha duke i stërvitur për një kohë të gjatë, më duhej kohë”.

Valverde nuk përjashtoi një aventurë ekzotike jashtë vendit si sfidën e tij të radhës, megjithëse ai mund të qëndrojë ende në Spanjë dhe të përballet me gjeneratën e fundit të Barcelonës.

Man Utd ka biseduar tashmë me gjashtë trajnerë për të marrë drejtimin e ekipit Man Utd ka biseduar tashmë me gjashtë trajnerë për të marrë drejtimin e ekipit

“Tani pothuajse të gjithë lojtarët kanë kaluar nëpër skuadrat e të rinjve të një ekipi të rëndësishëm si Athletic, Real Madrid, Barcelona, ​​Osasuna ”, ka analizuar ish-trajneri i Olympiacos.

“Unë për shembull, kam ardhur nga ekipi i lagjes sime, tani futbollistët në rrugë nuk janë përreth, por dribluesit janë të kërkuar. Tani ka lojtarë si [Kingsley] Coman në Bayern, [Leroy] Sane, si [Riyadh] Mahrez në City”.

“[Lionel] Messi, Neymar, [Ousmane] Dembele, ata bëjnë ndryshimin, ata shkojnë vetëm, ata do të jenë gjithmonë pranë”, ka shtuar më tej ai.

Valverde nuk është rikthyer në menaxhim që kur u largua nga Barcelona, megjithëse ai ishte i lidhur me një lëvizje te Manchester United në fund të këtij edicioni. /Telegrafi/