Kryetari i bashkisë së qytetit meksikan të Cuernavaca po inauguronte me krenari një urë mbi një përrua të martën kur ura u shemb, duke bërë që ai dhe shumë të tjerë të bien në një kanal.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ura e bërë me dërrasa dhe zinxhirë metalikë ishte rimodeluar së fundmi.

Qeveria e qytetit të Cuernavaca tha në një deklaratë se katër anëtarë të këshillit të qytetit, dy zyrtarë të tjerë të qytetit dhe një reporter lokal u lënduan dhe u desh të nxirren me barela nga gryka dhe u dërguan në spitalet lokale.

Nuk kishte asnjë informacion të menjëhershëm për gjendjen e tyre.

Qyteti tha se kryebashkiaku José Luis Urióstegui u dërgua në spital dhe ai kishte “lëndime të lehta dhe është jashtë rrezikut”.

Ecja e zyrtarëve dhe gazetarëve në urë gjatë inaugurimit mund të ketë tejkaluar kapacitetin e saj të planifikuar.

Cuernavaca, e vendosur vetëm në jug të Mexico City, ka qenë prej kohësh një ikje fundjave për banorët e kryeqytetit për shkak të bollëkut të ujit dhe klimës së qetë.

Ura e këmbësorëve ishte pjesë e një shëtitjeje lumi përgjatë një prej përrenjve të shumtë të qytetit. /Telegrafi/