Donald Trump ka bërë një pretendim kurioz duke folur para mbështetësve në një tubim në Pittsburgh të mërkurën: ai ka thënë se po ndërton një mur kufitar në Colorado.

“Ne po ndërtojmë një mur në kufirin e New Mexico dhe ne po ndërtojmë një mur në Colorado”, citohet të ketë thënë Trump, përcjell Telegrafi. “Ne jemi duke ndërtuar një mur të bukur, një i madh që me të vërtetë funksionon, që ju nuk mund ta kaloni as nga mbi e as nga poshtë”.

Me gjithë faktin se shteti i Kolorados ndodhet brenda në Shtetet e Bashkuara, pretendimi i tij u prit nga duartrokitje dhe brohoritje.

Megjithatë, disa politikanë dhe përdorues të mediave sociale reaguan me shqetësime dhe tallje.

“Epo kjo është e pakuptimtë… Colorado nuk kufizohet me Meksikën”, ka cekur guvernatori i shtetit Jared Polis.

Trump më vonë ka bërë një postim në Twitter duke thënë se “e ka thënë me shaka”. /Telegrafi/