LAJMI I FUNDIT:

Trump sërish në qendër të vëmendjes, kërkon ndërtimin e murit në Kolorado – edhe pse ky vend është qindra kilometra larg Meksikës

Trump sërish në qendër të vëmendjes, kërkon ndërtimin e murit në Kolorado – edhe pse ky vend është qindra kilometra larg Meksikës

Presidenti amerikan Donald Trump sërish ka qenë në qendër të vëmendjes, kjo për faktin se gjatë një fjalimi të mbajtur në Pensilvani ka premtuar ndërtimin e murit të ri.

Reklama

Ai pretendon se do të ndal emigrimin ilegal duke ndërtuar mure në Nex Mexico dhe Teksas ku më pas do të kalojë nëpërmjet Kolorados, edhe pse ky shtet amerikan nuk kufizohet me vijën kufitare me Meksikën.

“Do të jetë një mur madhështor, gjigant që do të kryej punën e vet dhe që do t’ia pamundësojë emigrantëve që në mënyrë ilegale të kalojnë përmes tij”, ka deklaruar Trump, transmeton Telegrafi.

E pas këtij fjalimi ka pasur reagime të shumta në rrjetet sociale, ku thuhet se Kolorado është 500 kilometra larg kufirit me Meksikën, ndërkaq duke u munduar ta arsyetoj deklaratën e tij, Trump ka shkruar në Twitter se për murin e Kolorados ka bërë “shaka”.

“Nuk po ndërtojmë mur në Kolorado, por të gjithë do të përfitojnë nga muret që i kam përmendur”, ka shkruar presidenti amerikan.

Kujtojmë që muri përgjatë vijës kufitare me Meksikën do të duhej të ndalte kalimin ilegal të emigrantëve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Serbia
Pse sulmi me dron në Moskë është kryer nga vet Kremlini?

Pse sulmi me dron në Moskë është kryer nga vet Kremlini?

Evropa
Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Evropa
Shefi i mercenarëve të Wagner nis

Shefi i mercenarëve të Wagner nis "një sulm tjetër shpërthyes" ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë

Botë
Wagner Group 'duke përdorur Twitter dhe Facebook për rekrutim'

Wagner Group 'duke përdorur Twitter dhe Facebook për rekrutim'

Evropa
Katër të vrarë në sulmet e fundit ruse në Ukrainë

Katër të vrarë në sulmet e fundit ruse në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori