Triumfon Trepça, kalon në finale

Trepça ka mundur Bashkimin me rezultat 79:63 (19:21, 22:13, 20:14, 18:15), për tu kualifikuar në finale të Superkupës së Kosovës në basketboll.

Pas një fillimi të barabartë, prizrenasit kishin epërsi deri në shtatë pikë, 13:20, por më pas u rikthyen mitrovicasit, ku çereku i parë përfundon 19:21.

Lojë e barabartë ishte në shtatë minutat e parë të periudhës së dytë, por ‘Xehetarët’ në fund u shkëputën, duke shkuar në pushim me shifrat 41:34.

Skuadra nga Mitrovica vazhdoi me lojë të mirë në pjesën e dytë, përkatësisht periodën e tretë, ku kishte epërsi deri në 17 pikë, 61:44, ndërsa katër pikë radhazi nga prizrenasit bënë që rezultati pas 30 minutash të ishte 61:48.

Portokallezinjtë u munduan të rikthehen në dhjetë minutat e fundit, por nuk ia arritën qëllimit dhe Trepça triumfoi 79:63.

Te mitrovicasit u dalluan Ken Brown me 17 pikë dhe Adam Grant me 15, kurse te prizrenasit u dalluan Prentis Nixon dhe Fahro Alihoxhiq me nga 14 pikë.

Trepça në finale do të përballet të dielën me Sigal Prishtinën nga ora 17:00.

Carlo Ancelotti tregon momentin më vendimtar në garën për titull në La Liga këtë sezon

I refuzoi Xabi Alonso, Bayerni identifikon trajnerin e njohur spanjoll si pasues të Tuchelit

Lufta e radhës në La Liga është ajo për “Pichichin” – me katër ndeshje të mbetura pesë lojtarë në garë

Laporta shumë nervoz pas humbjes me Gironan – ai bërtiti vetëm me pesë fjalë, humbja mund t'i kushtojë miliona euro Barcelonës

Ronaldo vazhdon të dhurojë magji në fushë, shënon het-trik në fitoren e thellë të Al Nassr

Modric dhe Nacho në librat e historisë së Real Madridit, kroati theu edhe një tjetër rekord